Adana Güney Haber

ÇOCUK DİLENCİLER ÇETELERİNİN AĞINDA

ÇOCUK DİLENCİLER ÇETELERİNİN AĞINDA
1.666 views
19 Şubat 2021 - 2:19

Dilenci çetelerinin ailelerden çocuk kiraladığına yönelik iddiaları doğrulayan çocuk hakları aktivistleri, dilenci çocuk sayısının Suriyeli mültecilerle birlikte kontrol edilemez şekilde arttığını söylüyor…

(HABER MERKEZİ)-Dilenci çetelerinin ailelerden çocuk kiraladığına yönelik iddiaları doğrulayan çocuk hakları aktivistleri, dilenci çocuk sayısının Suriyeli mültecilerle birlikte kontrol edilemez şekilde arttığını söylüyor.

Adana’nın pek çok cadde ve sokağında alınan onca önleme rağmen çocuklar dilencilik yapmaya devam ediyor. Özellikle insanların duygularını istismar etmek için küçük yaştaki çocuklar dilenci olarak kullanılırken, bunu gören vatandaşlar küçük yaştaki çocukların dilenmesine dayanamadıklarını söylüyorlar.

Adana’da son günlerde cadde ve sokaklarda dilenen çocuk sayısında artış göze çarpıyor. İnsan kalabalığının yoğun olduğu yerlerde dilenen çocuklar insanların duygularını istismar ederek her gün buldukları her köse başında ya da işlek caddelerde dilenmeye devam ediyor.

Çocuk Hakları aktivistleri, STK temsilcileri özellikle çocuk dilencilerin sayısındaki artışa dikkat çekerek,

“Selpak satan, cam silen çocuklar dilenci olarak sayılmıyor ancak yaptıkları dilencilikten farklı değil. Suriyeli bazı göçmen ailelerin çocuklarını organize dilencilik çetelerine verdikleri veya dilendirdiklerini duyuyoruz. Zaten çok sayıda Suriyeli çocuk sokaklarda dilencilik yapıyor. Göçmenlerin bazıları para karşılığında kendi çocuklarını dilendirmekte kullandırıyor. Dilendirilen çocuklar yakalandığında yanlarındaki kadınların anneleri olup olmadığına bakılmıyor. Denetim ve detaylı incelemeler ile bu çocukların kimler tarafından dilendirildiği ortaya çıkartılır. Yoksul ailelerin yoksunluğundan çocukların etkilenmemesi gerekir. Dilencilik sektöründe zaten eskiden beri devam eden bu istismar Suriyeli çocukların ülkemize gelmelerinden sonra daha da artmış ve kontrol edilemez bir çizgiye ulaşmıştır. Devlet kurumlarının, sokakta ve oto yollar dahil her yerde dilenen bu çocukları kontrol altına alması, çocukların istismar edilmesine engel olmalıdır” dediler.

Küçük çocukları bu şekilde dilendirilmesine dayanamadıklarını söyleyen vatandaşlar, her ne olursa olsun yardım etmeye çalıştıklarını söyledi. Küçük çocuklara bu şekilde dilencilik yaptırılmasına tepki gösteren vatandaşlar; “Çocukların hiçbir suçu yok. Onları buraya gönderen mutlaka ya bir annesi ya da bir babası var. Eğer anne ya da babası yoksa da mutlaka bir büyüğü var. O yüzden bu çocukların ne yaptıklarının bile farkında olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden çocuklara üzüldüğüm için yardımcı olmaya çalışıyorum. Keşke böyle dilendirilmeseler.” dedi.

Ana cadde ve sokakların kaldırımlarında dilenen çocuklar sık sık yer değiştirirken hiç kimse ile konuşmaması ise gözlerden kaçmıyor. Kimse ile konuşmadan gün içerisinde hemen hemen şehrin tüm işlek noktasında dilencilik yapan çocuklar zaman zaman da yürüyerek insanlara el açıyor.

Alınan onca tedbire rağmen Adana sokakları dilencilerden arındırılamazken, vatandaşlar dilenci çocuk konusunda köklü çözüm bulunmasını istiyor.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -