Adana Güney Haber

Çocuklar da “BES”lendi

Çocuklar da “BES”lendi
112 views
28 Eylül 2021 - 15:01

18 yaş altı vatandaşların Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına alınmasına imkan tanınacak yasa TBMM’de kabul edilmesinin ardından aileler çocuklarını Bireysel Emeklilik Sistemine dahil etmeye başladılar. Türkiye Sigortalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre son 3 ayda 50 bine yakın çocuk Bireysel Emeklilik Sistemine katıldı.

(HABER MERKEZİ)-18 yaş altı vatandaşların Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına alınmasına imkan tanınacak yasa TBMM’de kabul edilmesinin ardından aileler çocuklarını Bireysel Emeklilik Sistemine dahil etmeye başladılar. Türkiye Sigortalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre son 3 ayda 50 bine yakın çocuk Bireysel Emeklilik Sistemine katıldı.

Sigortacılık ve Diğer Alanlara ilişkin Kanunlarda ve bir Kanun Hükmünde Kararname Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilmesinin ardından anne ve babalar da çocukları için erkenden birikim yapmaya başladılar. BES’e yatırılan miktarların yanı sıra hali hazırda devam eden devlet desteği ile daha çekici hale gelen çocuklara yönelik Bireysel Emeklilik Sistemi uygulamasının ilerleyen dönemlerde daha çok çocuğa ulaşacağı ifade ediliyor.

Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte çocukların da BES’e dahil olduklarını ve son 3 ayda elde edilen verilen umut verici rakamlar olduğunu kaydeden Emeklilik Satış Sorumlusu Simge Akar; “Türkiye’de 18 yaş altında olan çocuklara yönelik önemli bir uygulama hayata geçirildi ve onlar içinde Bireysel Emeklilik Uygulaması yasalaştı. Uygulama hayatımıza girer girmez anne ve babalar tarafından büyük bir ilgi ile karşılandı. Yapılan düzenlemeler sonrasında özellikle son 3 aylık periyotta açıklanan rakamlar bizler için umut verici gözüküyor. Çünkü Türkiye Sigortalar Birliği’nin (TSB) yaptığı açıklamaya göre son 3 ayda 50 bine yakın sisteme giriş yapmış ve küçük yaşlarda birikimlerini oluşturmaya başlamışlar. Uygulama çok yeni olmasına rağmen böylesine bir ilgi ile karşılanması bizler için umut verici oluyor. Öyle ki ilerleyen süreçlerde daha yüksek oranlı katılımların olmasını tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Devlet katkısının 18 yaş altına uygulanacak olan BES’te de sürdüğünü belirten Akar; “BES’te uygulanan yüzde 25 devlet katkısından sisteme girecek gençler de yararlanacak. Böylece, genç, her ay sisteme 100 lira yatırırsa, devlet de 25 lira koyacak. Sistem zaten böyle işliyordu. 18 yaş altına da herhangi bir aksama olmadan aynı şekilde katkı koyacak. Çocuklar için birikimin küçük yaşlarda başlaması onların ileri hayatlarında özellikle de eğitim dönemlerinde rahat bir hayat sürmelerinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle anne ve babaların çocukları adına bu sisteme dahil olmalarını ve geleceklerini adına birikimlere çok erkenden başlamalarını tavsiye ederim.” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin