hava
DOLAR 32,9013 % % 0.23
EURO 35,3479 % % 0.55
GRAM ALTIN 2.465,29 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.030,75 % % 0,60
BITCOIN 61.200,01 % -4.556
SON DAKİKA

Çocuklar geleceğin dünyasını tasarladılar

Son Güncelleme :

06 Şubat 2017 - 23:42

/ 498 views kez okundu.
Çocuklar geleceğin dünyasını tasarladılar

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde Yumurtalık Barbaros İlkokulu’ndan, 25 dördüncü sınıf öğrencisi, bu sene yarıyıl tatillerini arkadaşlarına göre oldukça farklı bir şekilde Tasarım ve Robot Kampı’nda geçirdiler. “Geleceğe Doğru Bakan Çocuklar” kampına katılan 25 öğrenci, kampta geleceğin dünyasını tasarladılar.

GELECEĞİN ÇOCUKLARI (1)

ADANA (GÜNEY HABER)- Yumurtalık Barbaros İlkokulu’ndan, 25 dördüncü sınıf öğrencisi, bu sene yarıyıl tatillerini arkadaşlarına göre oldukça farklı geçirdiler. Öğrenciler, Atatürk Üniversitesi ve Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı – BTC Şirketi sosyal yatırım programı kapsamında Yumurtalık’ta yürütülen ve SOGLAB (Sosyal Girişim Laboratuvarı) tarafından uygulanan 15 günlük  “Geleceğe Doğru Bakan Çocuklar” kampına katıldılar. Program, Yumurtalık Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirildi.

Öğrenciler, kamp boyunca yakın çevrelerindeki sorunlara, geleceğin gözüyle çözümler ürettiler, yeni teknolojiler, yeni fikirler ve yeni yaklaşımlar ile geçmişten gelen sorunlara yeni çözüm ümitleri oluşturmaya çalıştılar.

23 Ocak – 5 Şubat 2017 tarihleri arasında  gerçekleştirilen kampta, çocuklar önce süper kahramanların dünyasına girdiler ve onların sorunlara nasıl çözümler getirdiklerini araştırdılar. Ardından, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni tartıştılar ve bu alanda farklı ülkelerde geleceğe “doğru” bakan gençlerin yaptıkları yeni çözümlerle tanıştılar.

Kampın 3. gününde ise sorunların analizini tamamlayarak, çözüm için teknolojinin en son olanaklarıyla buluşma aşamasına geçtiler.

Çözüm üretme çalışmalarına, deneyimli eğitmenlerin rehberliğinde, program kodlama öğrenerek başladılar. Çözüm üretme aşamasında bazı öğrenciler web sayfası hazırlayarak, bazıları da robot teknolojisinden yararlanarak çalışmalarını sürdürdüler.

Kampın sonunda öğrenciler program kodlama, sensörlü robot üretimi,  sorunları analiz etme ve birlikte çözüm üretmek gibi becerilere sahip oldular. “Geleceğe Doğru Bakan Çocuklar” sloganıyla yürütülen çalışma sonucunda öğrenciler tarafından hazırlanan projeler, 5 Şubat 2017 Pazar günü Yumurtalık Kaymakamı Asalet Karabulut, öğrenci velileri ile resmi kurum ve kuruluş temsilcilerine sunuldu. Sunumları müteakiben Yumurtalık Kaymakamı Asalet Karabulut, “Gençlerimizi yetiştirmek ancak onları geleceğin niteliklerine göre hazırlamakla olur. Bunun için teknolojiyi tanıyan, yeni fikirler üreten, kendini tanıyan ve geliştiren bir nesil yetiştirerek geleceğe ancak yön verebiliriz. Gelecekte lider olacak ülkeler inovasyon ve bilişim teknolojisinde kendini kanıtlamış olan ülkeler olacaktır. Bundan dolayı, neslimizin yeteneklerini geliştirmek için böyle uygulamaları yaygınlaştırmamız ve pratikliğe dökmemiz gerekmektedir. “Geleceğe Doğru Bakan Çocuklar” projesi de bu amacı gerçekleşmek için oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Bu projenin uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

BTC Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü Suna Ercan ise yaptığı açıklamada; “Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı Şirketi olarak uzun yıllardır boru hattına komşu olan güzergâhlarda çok çeşitli konularda kapasite geliştirici programlar uyguladıklarını, bunlar arasında çocuklarla bu sene denenen Tasarım ve Robot kampının en umut ve heyecan verici olan çalışmaları olduğunu belirterek tasarım odaklı düşünen çocuk ve gençlerle uzun soluklu daha birçok çalışma planladıklarını” söyledi.

Geleceğe Doğru Bakmak Projesi Koordinatörü Prof.Dr. Mükerrem Kaya, çocukların bilişimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştirmek için bu eğitimin oldukça önemli olduğunu belirterek, bu ve benzeri eğitim programlarının BTC boru hattı güzergâhında yer alan diğer illerde de düzenleyeceklerini vurguladı.  Prof. Dr. Kaya, Yumurtalık Kaymakamı Asalet Karabulut,  İl Milli Eğitim Müdürü Salih Atilla, Atatürk Ortaokul Müdürü Esra Tangolar ile Barbaros İlkokulu Müdürü Osman Vay ve ayrıca velilere desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.