logo

Çokfonik Okul Koroları Şenliği ikincisi düzenlendi

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Okul Koroları Şenliği bu sene ikinci kez düzenlendi. Şenliklerle ilgili olarak açıklama yapan Adana Çokfonik Müzik Derneği Baş. Yard. Barış Boğa, “Bir çocuğun koroda kendine yer bulmasının gelişimsel özelliklerini desteklediğini, işbirlikli çalışma, kendini ifade etme, disiplin, demokrasi bilinci geliştirmektedir “ dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Okul Koroları Şenliği bu sene ikinci kez düzenlendi. Şenliklerle ilgili olarak açıklama yapan Adana Çokfonik Müzik Derneği Baş. Yard. Barış Boğa, “Bir çocuğun koroda kendine yer bulmasının gelişimsel özelliklerini desteklediğini, işbirlikli çalışma, kendini ifade etme, disiplin, demokrasi bilinci geliştirmektedir “ dedi. Boğa açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çokfonik. 2012 ylından beri Adana’da varlık gösteren çoksesli bir korodur. Koro kuruluduğu günden bu yana yerel etkinliklerin yanı sıra, Adana’yı, İstanbul’dan İzmir’e, Ankara’dan Kıbrıs’a, Çanakkale’ye pek çok festival ve konserde tanıtmaktadır. Çokfonik çok sesli müziği yaygınlaştırmanın yanı sıra, koro kültürünü 7’den 70’e tanıtmayı ve kazandırmayı amaçlamakta, “herkesin bir korosu” olması için çalışmakta, özellikle de küçük yaşlardaki çocukların bir koroda şarkı söylemesini çok önemsemektedir. Bir çocuğun koroda kendine yer bulmasının gelişimsel özelliklerini desteklediğini (işbirlikli çalışma, kendini ifade etme, disiplin, demokrasi bilinci vb. ) savunmaktadır.

Bu amaçla 2018 Şubat ayında ilki gerçekleştirilen 1.Çokfonik Okul Koroları Şenliği’nde 5 okul 182 öğrenci sahne almış ve onları 500 kişi hayranlıkla izlemiştir. Organizasyonun tamamını Çokfonik koristleri üstlenmiş, şehrimizde ilk kez gerçekleştirilen böyle bir şenliğin altına imza atmışlardır. Büyük beğeni kazanan şenliğimizin 10 Mart 2019’da ikincisi gerçekleştirilmiştir. Bu seneki şenlikte 11 okul korosu ve 400’e yakın öğrenci sahne almıştır. Şenliğe bu yıl Arif Nihat Asya Anadolu Lisesi Çoksesli Korosu, Adana Bilsem Acapella ve Çoksesli Koroları, Tarsus SEV İlkokul ve Ortaokul Koroları, Vakıfbank Ortaokulu Korosu, Orfe Gençlik Korosu, Toki Köprülü Anadolu Lisesi Korosu, Ceyhan Pamukeli Ortaokulu Çoksesli Korosu, Saniye Hüsamettin Özaltın Çoksesli Korosu katılmıştır. Şenlik sonunda Çokfonik de bir mini konser vermiştir. Bu şenlik sayesinde hayatlarında ilk kez sahne deneyimini yaşayan, ilk alkışını alan öğrenciler olmuştur. Adana’nın dezavantajlı bölgelerinde okuyan çocukların da korolarda yer alarak aramızda bulunduğu şenliğimiz, pek çok kişiye dokunmuş ve amacına ulaşmıştır.

Çokfonik kâr gözetmeksizin düzenlediği Okul Koroları Şenliği’ni uzun yıllar boyunca sürdürmek niyetindedir.”

Share
223 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.