Adana Güney Haber

Çukurova Üniversitesi AB Projesi Ortağı Oldu

Çukurova Üniversitesi AB Projesi Ortağı Oldu
300 views
06 Nisan 2021 - 11:48

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Avrupa Birliği’nin tarafından desteklenen “Kültürel Miras Olarak Sinema İçin Diyalog: Sınırlar-Arası Diyalog Yoluyla Adana’da Sinemaların Somut Olmayan Kültürel Miras Olarak Kimliklendirilmesi, Tanınması ve Topluluk Temelli Envanterinin Çıkarılması” adlı projeye ortak olarak katıldı.

(HABER MERKEZİ)-Çukurova Üniversitesi (ÇÜ), Avrupa Birliği’nin tarafından desteklenen “Kültürel Miras Olarak Sinema İçin Diyalog: Sınırlar-Arası Diyalog Yoluyla Adana’da Sinemaların Somut Olmayan Kültürel Miras Olarak Kimliklendirilmesi, Tanınması ve Topluluk Temelli Envanterinin Çıkarılması” adlı projeye ortak olarak katıldı.

ÇÜ Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Fazilet Aksu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği’nin yürüteceği projenin diğer ortakları Antwerp Üniversitesi (Belçika) ve Gent Üniversitesi (Belçika) olurken Adana Büyükşehir Belediyesi ve SinemaEvi projenin faydalanıcı ortakları arasında yer aldı.

ÇÜ İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Aydın Çam ve Doç. Dr. İlke Şanlıer Yüksel ise 1 Nisan 2021 tarihinde başlayan ve 15 ay sürecek projede koordinatör ve araştırmacı/uzman olarak görev yapacak.

ADANA’NIN SİNEMA TARİHİNE ODAKLANAN PROJE KAPSAMINDA BİR ÇOK ETKİNLİK YER ALACAK

Sözleşmesi Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) tarafından yapılan projenin yürütülmesinden Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumlu olurken Adana’nın sinema tarihine odaklanan proje kapsamında yer alacak etkinlikler şu şekilde açıklandı;

Yaklaşık 120 yıllık Adana sinemalarının tarihinin araştırılması;

Geçmişten bugüne Adana’da faaliyette bulunan sinema mekânlarının envanterinin çıkarılması ve haritalanması;

Adana sinema tarihi gezisi rotalarının ve kataloğunun oluşturulması;

Adana sinema tarihiyle ilgili ulusal ve uluslararası çalıştay, kongre ve konferansların düzenlenmesi;

Belçika’daki Antwerp ve Gent şehirlerinde sinema tarihini araştıran uzmanların deneyimlerinden yararlanarak Adana sinemalarının kültürel miras olarak tanınması çalışmalarının gerçekleştirilmesi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -