hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Çukurova’da Buğdayın Kalitesi Yüksek

Son Güncelleme :

21 Mayıs 2014 - 23:29

/ 609 views kez okundu.
Çukurova’da Buğdayın Kalitesi Yüksek

AW095584

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Muammer Çalışkan, ilk hasadın yapıldığı Çukurova’da buğdayın kalitesinin yüksek olduğunu bildirdi.
Çalışkan, yaptığı açıklamada, tarla rekoltelerinde kuraklıktan dolayı yerine göre yüzde 10 – 20 arası düşüş yaşanabileceğini ama bu yıl buğdayda yüksek kalitede bir ürün çıktığı için, rekolte düşüklüğündeki çiftçinin geliri yönündeki fiyat farkını, kapatacak gibi gözüktüğünü söyledi. Bölgede son yılların en yüksek kaliteli buğdayının hasat edildiğini vurgulayan Çalışkan, “Bu kalitede, Çukurova’nın bölge özelliği, bu yılın hava şartları ile birlikte borsamızın buğdaydaki süne zararlısıyla mücadelesinin etkisi vardır. Geçtiğimiz dört yılda olduğu gibi bu yılda süne hastalığı olması muhtemel yerlere bin’in üzerinde keklik salınmış, üç yüz bin civarında da parazitoit (kurtçuk) bırakılmıştır. Ve ilk hasat edilen buğdaydan anlaşıldığına göre söz konusu bölgelerde süne zararlısı neredeyse sıfırdır” dedi.
Bölgede geçen yıl 1 milyon 400 bin ton civarında buğday üretimi olduğunu hatırlatan Çalışkan, şunları kaydetti:
“Bu yıl ekim sahalarının azalması, birazda rekoltenin düşüklüğü neticesinde yüzde 15-20 daha düşük olacağını ön görmekteyiz. Fiyatların şu an da olduğu gibi serbest piyasa şartlarında arz talebe göre oluşması taraftarıyız. Hiç ummuyoruz ve öngörmüyoruz ama her hangi bir sıkışıklıkta TMO’nun müdahale fiyatlarıyla piyasaya girmesinin de doğru olacağını düşünüyoruz.”

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER