Adana Güney Haber

Çulhaoğlu: Adalet Devletin İdari Yapısında Temel İlkedir

Çulhaoğlu: Adalet Devletin İdari Yapısında Temel İlkedir
2.507 views
16 Kasım 2020 - 2:10

İyi Parti Adana Milletvekili, Grup yönetim Kurulu ve İçişleri Komisyonu üyesi Metanet Çulhaoğlu, hiç ara vermeden çalışmaya devam ediyor. Bu kez de Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan Adalet Bakanlığı Bütçesi üzerinde konuşma yapan Çulhaoğlu; Ülkemizin Dünya ülkeleri arasında Adaletteki yerini, sorunları ve Yeni Adana Adliyesini Adalet Bakanı’na sordu.

(HABER MERKEZİ)-İyi Parti Adana Milletvekili, Grup yönetim Kurulu ve İçişleri Komisyonu üyesi Metanet Çulhaoğlu, hiç ara vermeden çalışmaya devam ediyor.

 Bu kez de Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan Adalet Bakanlığı Bütçesi üzerinde konuşma yapan Çulhaoğlu; Ülkemizin Dünya ülkeleri arasında Adaletteki yerini, sorunları ve Yeni Adana Adliyesini Adalet Bakanı’na sordu.

Çulhaoğlu komisyonda yaptığı konuşmada; “Adalet, devletin idari yapısında ve temel faaliyetlerinde temel ilkedir. Çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet Han, Adaleti öldürdüğün gün devlet de ölür diyerek devletin adaleti tesis etmekle hayatta kalmasının mümkün olacağını belirtmiştir. Bizlere düşen en büyük görev, adaleti tabuta koymamaktır. Bize emanet edilen cumhuriyeti, Türk devletini yaşatmaktır. Bu, siyasi iradenin kendini yargının üzerinde görmeden yargının tam bağımsız karar vermesini temin etmesiyle mümkün olur.

ORC’nin yaptığı kamuoyu anketinde yargıya güven yüzde 11,7, kısmen güvenen 20,3, güvenmeyen yüzde 68’dir. Siyasi iradenin yargı üzerinde baskısı yok diyemezsiniz. Derseniz de vatandaş size Devleti tabuta koymayın. mesajı verir. Hükûmet olarak bunu dikkate almanız gerekir diye düşünüyorum. Devleti yönetenlerin Anayasa Mahkemesi kararını tanımıyorum demesi kabul edilebilir mi? Kamuoyunun yargıya güvenmemesine bu tür söylemlerin neden olduğunu düşünüyor musunuz? Tuzun koktuğu günleri mi yaşıyoruz? Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi kararlarını, yerel mahkemenin tanımamasının yargıya güveni sarstığını kabul ediyor musunuz? Bakın, seçim öncesi AK PARTİ Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi sayesinde yargı bağımsızlığı sağlanacak ve tarafsız yargı tam güvence altına alınacaktır demişti. Aldınız mı? Veriler alamadığınızı söylüyor. Bakın, nerelerdeyiz. Yüksek mahkemenin verdiği ihlal kararlarından yüzde 76’sı adil yargılama ihlalinden. Demek ki adil yargılama yapmada oldukça büyük sıkıntılar var. Dünya Ekonomik Forumu ülkeleri arasında bağımsız yargı konusunda 140 ülke arasında kaçıncı sıraya düştük dersiniz, tam 29 sıra geriye yani 111 inci sıraya, Hukukun Üstünlüğü Endeksinde 126 ülke arasında 109 uncu sıradayız. İnsan hakları konusunda reform yaptık diyorsunuz ya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi istatistiklerine göre dava başvurusunda 59 ülke arasında en fazla başvuru yapılan ülke olmayı başarmışız. İfade özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırdık diyorsunuz. Avrupa Konseyi raporlarına bakıyorum, tam aksini söylüyor. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 157 nci sıradayız. Cezaevlerinde 110 gazetecisi olan ülke olarak tüm Avrupa ülkelerini geride bıraktığımızı söylerseniz doğrudur deriz. Evet, söylenecek söz çok.

Ben, biraz da kendi ilimden bahsetmek istiyorum. Adana da 2014 yılında yapımına başlanan Yeni Adana Adliyesinin büyük kısmının bitmiş olmasına rağmen hâlâ tamamlanmamasının nedeni nedir acaba? Binanın tam bitmemesi nedeniyle bölünmüş, parçalanmış ve taşımalı adalet ile ek adliye binalarına çok yüksek kiralar ödenmekte, kurum zarara uğratılmaktadır. Yurttaşlarımız, personel ve avukatlar açısından da bölünmüş adliyelerde; ulaşım, dosya, dava ve işlerin takibinde zorluk yaşanmaktadır. Kurum zararını daha fazla artırmamak ve mağduriyetlere son vermek için Adana adliye binasını ne zaman tam kapasiteyle çalışır hâle getireceksiniz?” diyerek Adalet Bakanından sorduğu sorulara cevap istemiştir. Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL’de Yeni Adana Adliyesi konusunda verdiği cevapta “Adana Adliye Sarayı yapım işinin ilk sözleşmesinin 2014’te yapıldığını ama yüklenici firmanın mali aciz içine düşmesi sebebiyle 2019’da sözleşmesi fesh edilmiş olup, İhalesi yenilenerek  ikmal inşaat bitim tarihinin 28 Aralık 2020 olduğunu söyleyerek, 2021 Ocak ayında yeni adliyenin hizmete açmayı planladıklarını” söylemiştir. Çulhaoğlu’da konunun takipçisi olacağını belirtmiştir.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -