logo

Çulhaoğlu: Adanalı çiftçilerimizin sorunları giderilmeli

İYİ Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üye’si M.Metanet Çulhaoğlu, Adanalı çiftçilerin sorunlarını meclise taşıdı.

ADANA (GÜNEY HABER)-İYİ Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üye’si M.Metanet Çulhaoğlu, Adanalı çiftçilerin sorunlarını meclise taşıdı.

Tarım Orman Bakan’ı Bekir Pakdemirli tarafından acilen cevaplaması için verdiği yazılı soru önergesini ilgili bakana gönderdi.

Çulhaoğlu, yaptığı açıklamada “AKP Hükümeti her ne kadar kriz yok dese de en bariz örneği bakanlığımızda yaşanmaktadır.2018 yılının Ocak ayından bu güne kadar daha hiçbir çiftçimize ne sertifikalı tohum desteği ücretleri, ne organik tarım desteği ücretleri, ne fark ödemesi destekleriyle ilgili, ne de diğer desteklemeler için hiçbir ödeme yapılmadığı bilinmekte olup çiftçilerimiz umutla bakanlığınızdan ödeme beklemektedirler. Bakanlığınızca, sertifikalı tohum destekleme ücretlerinden 2018 yılı Ocak ayından bugüne kadar sadece 37 ilimize ödeme yapıldığı,44 ilimize ise yapılacak 35-40 milyon TL ödemenin ise, hazine ve maliye bakanlığından kriz sebebi ile, Bakanlığınıza para aktarılmadığı için yapılmadığı bilinmektedir. Ödeme yapılmadığı için madur edilen illerimizden birisi de Adana ilimizdir. Evine ekmek götürmek için zor şartlarda tarım’la uğraşarak üretim yapmaya çalışan Adanalı çiftçilerimiz, 2018 yıl’ı için yapılacak 4.9 milyon TL’lik “Sertifikalı Tohum Destekleme” ücretlerinin ödenmesini beklemektedir.

AKP Hükümetinin tarımdan sorumlu bir Bakan’ı olarak borçlarını kapatacak ve kışlık ihtiyaçlarını karşılayacak Adanalı çiftçilerimiz sizden acilen, cevaplandırılmasını ve kendilerine bir açıklama yapılmasını beklemektedirler.

Adana’da sertifikalı tohum destekleme ücretlerinin ödenmesini bekleyen çiftçilerimize 4.9 milyon TL’yi ne zaman ödeyeceksiniz? Bir tarih verebilir misiniz?

Adana’da ödemeleri yapılmayan diğer destekleme (organik tarım desteklenmesi fark ödemesi destekleri ve diğer destekleme) ücretlerinin ödemesi ne zaman yapılacak? Bir tarih verebilir misiniz?”

 

Share
338 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.