logo

06 Mayıs 2019

Çulhaoğlu; besicilikte desteklenme ne zaman yapılacak

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu; Tarım ve Orman Bakanlığına soru önergesi verdi. Çulhaoğlu, “Ülkemizin Kırmızı Et Üretiminde ve Vatandaşlarımızın Kırmızı Et Tüketimindeki İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Ak Partinin Holding Dönemini Başlatarak Yandaşları Zengin Etmek Yerine Milli Birlik Projesi Başlatılması ve Hayvancılık Sektöründeki Yetiştiricilerin Yasal Takibe Düşen Borçlarını Faizsiz Şekilde Yeniden Yapılandırılması gerekir” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)- İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığına soru önergesi verdi. Çulhaoğlu, “Ülkemizin Kırmızı Et Üretiminde ve Vatandaşlarımızın Kırmızı Et Tüketimindeki İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Ak Partinin Holding Dönemini Başlatarak Yandaşları Zengin Etmek Yerine Milli Birlik Projesi Başlatılması ve Hayvancılık Sektöründeki Yetiştiricilerin Yasal Takibe Düşen Borçlarını Faizsiz Şekilde Yeniden Yapılandırılması gerekir” dedi.

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Tarım ve Orman Bakanlığına verdiği soru önergesinde şunları söyledi:

“TÜİK’in 2018 yılının 10 aylık (Ocak-Ekim) ithalat-ihracat verilerine göre; 50 milyon TL.’lik canlı hayvan ihraç edilmiş, 1 milyar 531 milyon TL.’lik canlı hayvan ithal edilmiş, yani ithalatımız ihracatımızın 30 katı olmuştur. Et ve Süt Kurumu 2017 Sektör Değerlendirme Raporu’na göre, hayvancılığın hemen her alanında Türkiye’nin ithalatta rekor kırdığı, et üretiminin ise 2016 yılına göre gerilediği görülmektedir.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin Kırmızı Et Sektörü 2018 Yılı Değerlendirme Raporunda yer alan; 2018 yılında yaşanan perakende fiyat artışlarını TÜİK hayvan varlığı ve kırmızı et ve süt üretim rakamları ile birlikte değerlendirildiğinde kur baskısı ile üreticinin yükselen maliyetleri ile azalan kırmızı et üretimi nedeniyle fiyatların artış gösterdiği belirtilmektedir.

Ülkemizin kırmızı et üretiminde ve vatandaşlarımızın kırmızı et tüketimindeki ihtiyaçlarını karşılayabilmek için; Besi işletmelerinin önemli maliyet kalemi olan yem, ilaç,  vb. masraflarını karşılamaları için herhangi bir çalışmanız var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Hayvancılık sektöründe yerli ve milli bir politika uygulayacak mısınız? Evine ayda 1 kilo dahi kırmızı et alamayan asgari ücretle geçinen vatandaşlarımıza bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Canlı hayvan ithal etmek yerine ihraç eden yada kendi vatandaşımızın kırmızı et ihtiyacını karşılayan bir ülke olabilmemiz için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Böyle bir çalışmanız varsa bunlar nelerdir?

2019 yılında hayvancılık desteklemeleri ne zaman yapılacak? Bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Basında yer alan “Tarımda Milli Birlik Değil, Holding Dönemi”, “Yeni projeyle Türkiye tarımı, şirketlere devredilmek isteniyor. Çiftçi, şirketlerle baş başa bırakılacak, Tarım ve Orman Bakanlığı yalnızca hakemlik yapacak” haberleri doğru mu? Bu hususta kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

2018 yılında 24 tane icra dosyası açılarak 68.899 adet, 2019 yılının daha ilk çeyreğinde ise 18 tane icralık dosyada 445 adet canlı hayvanın Adalet Bakanlığı İcra İşleri Daire Başkanlığının illerdeki İcra Müdürlüklerince hacz edilerek satışa çıkarılarak icra yoluyla haczedilmeden hayvancılık sektöründeki yetiştiricilerin yasal takibe düşen borçlarını faizsiz şekilde yeniden yapılandırılması hususlarında ilgili Bakanlık/Kurumlarla herhangi bir ortak çalışmanız oldu mu? Varsa bunlar nelerdir? Kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

Share
114 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.