logo

Çulhaoğlu, Hazine arazilerinin kiralanma sürecini TBMM’ye taşıdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kiralanan veya satışa çıkarılan hazine arazilerine Türkiye’de en çok başvuruyu yapan Adanalı çiftçilerin sorunlarını İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne(TBMM) taşıdı Çulhaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kiralanan veya satışa çıkarılan hazine arazilerine Türkiye’de en çok başvuruyu yapan Adanalı çiftçilerin sorunlarını İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne(TBMM) taşıdı Çulhaoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

İYİ Parti Adana Milletvekili Dt. Mehmet Metanet Çulhaoğlu vermiş olduğu soru önergesinde şu konulara değindi:

“Bakanlığınız resmi web sitesinden yapılan yazılı ve görsel açıklamalar doğrultusunda; hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinden, çiftçilerimize kullanmakta oldukları tarım arazilerini yüzde 25’i peşin, kalanını 2 taksitle ödeyebilecekleri, gene çiftçilerimize ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacak uygulamaya bu güne kadar 22 bin 860 çiftçinin başvuruda bulunduğu ve diğer hususlar belirtilmektedir.

Ülkemizde ekonomik krizin yaşandığı bu kış aylarında kendi ihtiyaçlarını ve tek gelir kaynakları olan hayvanlarının bile kışlık yem ihtiyacını temin edemeyen çiftçilerimiz için son başvuru tarihinin 19 Kasım 2018 olması manidardır, çünkü son başvuru tarihi kış ayına denk getirilmiştir. Bu güne kadar 3 bin 387 başvuruyla en çok talebi yapan ve acilen cevap bekleyen Adanalı çiftçilerimiz şu üç (3) sorunun cevabını sizlerden beklemektedir.

Ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden çiftçilerimize 10 yıl kiralanan tarım arazileri için çiftçilerimiz destekleme ödeneklerinden bakanlığınızca kiralamanın yapıldığı aynı mali yıl içinde ödeme yapmayı planlıyor musunuz?

Çiftçilerimize 10 yıllığına kiralanan tarım arazileri için bakanlığınızca talep edilen yüzde 25 peşinat oranı yüzde 10-15 oranına çekilse ve borcun kalanına da 2 taksit yerine 10-12 taksit yapılsa kiralama talebindeki başvurular daha da artmaz mı? Çiftçilerimize bankalara yada üçüncü şahıslara borçlanmadan daha rahat ödeme imkanı sağlanabilir mi? Böyle bir çalışmanız var mı? Yoksa yapmayı düşünüyor musunuz?

Arazileri belediye veya mücavir alan sınırları içinde kalan hazine arazilerinin rayiç bedelinin tamamı üzerinden 5 yılda 10 eşit taksitle vade farkı alınarak yapılacak ödeme yerine, çiftçilerimize 10 yılda 10 eşit taksitle vade farksız ödeme yapılsa başvurular artmaz mı? Bu konuyla ilgili olarak bakanlığınızca bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?”

 

Share
308 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.