logo

30 Temmuz 2019

Çulhaoğlu: Hükümet ekonomide hiçbir hedefi tutturamadı

İYİ Parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu, AK Parti iktidarının 2023 ekonomik hedeflerinde % 50 sapma olduğunu açıkladı. Çulhaoğlu yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtiğimiz 24 Haziran 2018 tarihinden sonraki ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11.  Kalkınma Planı ile Ak Partinin yıllardır vatandaşlarımızın manevi değerlerini istismar ederek, hatta yerel seçim sürecinde bölücü terör örgütünden medet umarak iktidarını sürdürmek uğruna ortaya attığı 2023 hedeflerinin tam bir balon olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

(HABER MERKEZİ)-İyi Parti Adana Milletvekili M.Metanet Çulhaoğlu, AK Parti iktidarının 2023 ekonomik hedeflerinde % 50 sapma olduğunu açıkladı. Çulhaoğlu yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtiğimiz 24 Haziran 2018 tarihinden sonraki ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11.  Kalkınma Planı ile Ak Partinin yıllardır vatandaşlarımızın manevi değerlerini istismar ederek, hatta yerel seçim sürecinde bölücü terör örgütünden medet umarak iktidarını sürdürmek uğruna ortaya attığı 2023 hedeflerinin tam bir balon olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

İyi Parti Adana Milletvekili M. Metanet Çulhaoğlu Milli Birliğimizi sekteye uğratan saray ve damat yönetimini eleştirerek yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“İçerde başka dışarıda başka konuşan halktan kopmuş, yandaşından başka hiç bir kesime hizmet etmeyen, Ak partinin 2023 ekonomik hedeflerinde % 50 sapma oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçtiğimiz 24 Haziran 2018 tarihinden sonraki ilk kalkınma planı olan ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11.  Kalkınma Planı ile Ak Partinin yıllardır vatandaşlarımızın manevi değerlerini istismar ederek, hatta yerel seçim sürecinde bölücü terör örgütünden medet umarak iktidarını sürdürmek uğruna ortaya attığı 2023 hedeflerinin tam bir balon olduğu ortaya çıkmıştır. 2011 Ocak ayında Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen törende “Türkiye 2023’e yürüyor”, programında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 2023 yılına kadar hedeflerini açıklamış ve duyurduğu bu hedeflere 2014’teki 10.Kalkınma Planı’nda da yer vermişti. Bunca yıldır Ak Parti 2023 hedeflerinden sapma olmayacağını söylemişti. Gel gör ki; 19 Temmuz 2019 Cuma günü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın açıkladığı 11. Kalkınma Planı’na göre 2023 hedeflerinden yarı yarıya sapma olduğunu görmekteyiz. Siyasi ve ekonomik olarak büyük ivme kaybeden Ak Parti iktidarının ülkemizin hedeflerini küçülttüğünü üzülerek görmekteyiz. Bakınız ne hedef koymuşlardı, şimdi hangi hedefleri açıkladılar.

1 – Gayri safi yurt içi hasıla (milli gelir) 2 trilyon dolar olacak demişlerdi.-Gayri safi yurt içi hasılayı şimdi 1 trilyon 80 milyar dolar olarak açıkladılar.

2- Kişi başına milli gelir 25 bin dolar olacak demişlerdi. Kişi başına düşen milli geliri şimdi 12 bin 484 dolar olarak açıkladılar.

3- İhracat 500 milyar dolara ulaşacak demişlerdi.  İhracat şimdi 226.6 milyar dolar olarak açıkladılar.

4- İşsizlik yüzde 5’e inecek, dünyanın ilk 10 ekonomisine girilecekti. Şimdi İşsizlik yüzde 9.9 olacak diye açıkladılar. Yani hiçbir hedefi tutturamadıkları gibi bu anlayışla daha da küçüleceğimiz anlaşılmaktadır. Milli Birliğimizi sekteye uğratan saray ve damat yönetiminin 82 milyon vatandaşımızı eşit görmediği, beceriksiz politikalarından vaz geçmediği, siyasetin kirli dilini bırakmadığı, ben bilirim egosundan vazgeçmediği, yandaşlarından başkasına iş aş vermediği, üretimden uzak, milletinin feryatlarına kulaklarını tıkadıkları sürece güzel ülkemize yazık etmeye devam edeceklerini hep birlikte görmekteyiz. Tabii hedef küçültülen bu açıklamaların ana eksenini ithalata dayalı, üretimden uzak hatalı ekonomik politikalar yüzünden olduğunu halen anlamış değiller. Milletimiz çarşı Pazar inim inim ağlarken, evine götüreceği ekmeğinin aşının peşinde koşarken, işsizlikten beli bükülmüşken, çiftçisi destek, memuru ve emeklisi yeterli zam, işçisi çalışma şartlarının ve ücretlerinin iyileştirilmesini beklerken, saraylarında oturanların partilerinden kopmaları önlemek için yüksek maaşlar ile yeni kurullar oluşturduklarını görmekteyiz.. Haliyle partilerini vatandaşlarının sorunlarından üstün gören zihniyetin bunları anlamalarını da beklemek hayalcilik olur.”

Share
368 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.