logo

11 Temmuz 2018

DEAŞ’lılar adliyeye sevk edildi 

Adana’da şafak vakti yapılan operasyonla gözaltına alınan DEAŞ’lı 10 şüpheli adliyeye sevk edildi. Zanlılardan birinin kendini ‘şeyh’ ilan ederek kadılık yaptığı, diğer zanlıların ise örgüt üyelerine evlendirme ve Suriye’ye götürme karşılığı para aldıkları iddia edildi.

ADANA (İHA) – Adana’da şafak vakti yapılan operasyonla gözaltına alınan DEAŞ’lı 10 şüpheli adliyeye sevk edilirken, bir zanlının kendini ‘şeyh’ ilan ederek kadılık yaptığı ileri sürüldü.
Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, 30 Haziran’da şafak vakti DEAŞ’a yönelik düzenlediği operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı. Zanlılardan 2’si emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Emniyetteki işlemleri tamamlanan 10 şüpheli de Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi.

HASTANELERDE ÜCRETSİZ TEDAVİ ETTİRİP PARA KAZANDILAR
Adliyeye sevk edilen bazı zanlıların Suriye’deki savaşta yaralanan sivilleri Adana’ya getirerek hastanelerde ücretsiz tedavi ettirdiği ve bunun karşılığında hastalardan para aldığı ileri sürüldü. Ayrıca bazı zanlıların ise örgüt sohbetlerini de organize ettiği şüphelilerin, tedavilerinin ardından sivillere örgüt propagandası yaparak kandırıp Suriye’ye savaşmaya göndermeye çalıştıkları iddia edildi.  Zanlıların, suçluları saklandığı, örgüt üyelerini yabancı veya Türklerle evlendirdiği, bunun karşılığında para aldığı da iddialar arasında yer aldı.

KENDİNİ ŞEYH İLAN EDİP KADILIK YAPTI
Zanlılardan daha önce de 6 kez DEAŞ operasyonunda gözaltına alınan ancak adli kontrol şartıyla serbest kalan Mahmut Ö.’nün (46) kendisini ‘Yüreğir ilçe şeyhi’ ilan ettiği ve kadılık yaptığı ileri sürüldü.  Zanlı Mahmut Ö.’nün bölgesindeki husumetli gruplara arabuluculuk yaptığı ve bunun karşılığında da taraflardan para aldığı iddia edildi.

Share
266 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.