hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Denizin ortasında bozulan teknede mahsur kalan 24 Suriyeli göçmen kurtarıldı 

Son Güncelleme :

22 Ağustos 2016 - 23:38

/ 465 views kez okundu.
Denizin ortasında bozulan teknede mahsur kalan 24 Suriyeli göçmen kurtarıldı 

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Mersin’in Silifke ilçesi açıklarında arızalanan fiber teknede mahsur kalan 11’i çocuk 24 Suriyeli göçmeni kurtardı

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
MERSİN (İHA) – Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Mersin’in Silifke ilçesi açıklarında arızalanan fiber teknede mahsur kalan 11’i çocuk 24 Suriyeli göçmeni kurtardı.
Mersin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yasa dışı olaylara karışmış kişilerin deniz yoluyla kaçışlarının önlenmesi için valilik koordinesinde Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, 7 gün 24 saat esasına dayalı olarak görev yapıyor. Bu görev kapsamında Silifke ilçesi Taşucu Mahallesi açıklarında isimsiz tekne içerisinden yardım isteyen kişilerin bilgisini alan ekipler, bölgeye giderek yardım isteyen tekneyi buldu. Ekipler, içerisinde 11 çocuk, 4 kadın ve 9 erkek olmak üzere 24 Suriyeli göçmenin olduğu 4 metre uzunluğundaki fiber teknenin arızalandığını tespit etti. Bunun üzerine teknedekilerin önce sağlık durumlarına bakan ekipler, ardından tekneyi Taşucu Limanı’na çekti.
Ekiplerin zamanında müdahalesiyle yeni bir facianın da önüne geçilirken, yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Sahil Güvenlik Akdeniz Komutanlığı’nca Doğu Akdeniz’de ülkemizi tehdit edebilecek başta terör faaliyetleri olmak üzere her türlü yasa dışı faaliyetlerin önlenmesi silah, patlayıcı uyuşturucu ve ülkemize sokulması yasak olan maddelerin yasa dışı yollardan ülkemize sokulmasına engel olunması, son olaylardan sonra artma eğilimi gösteren düzensiz göç faaliyetlerinin engellenmesi, yasa dışı su ürünleri avcılığının önlenmesi ve caydırıcılığın sağlanması ve yaz aylarının gelmesiyle vatandaşlarımız ile turistlerin can güvenliğini korumak maksadıyla Mersin Valiliği ve diğer kamu kurum ve koordineli olarak tüm sorumluluk sahasında, 24 saat üzerinden icra edilen kontrol ve denetimler devam etmektedir.”
Öte yandan, Sahil Güvenlik Akdeniz Komutanlığı tarafından 1 Ocak-20 Ağustos 2016 arasında düzensiz göç olayları kapsamında 39 arama kurtarma faaliyetinde bin 497 düzensiz göçmenin kurtarıldığı da belirtildi.