logo

18 Eylül 2019

Desteklemeler artsın istiyoruz

Hayvan üreticileri daha rahat üreticilik yapmak ve daha çok sayıda havyan besleyebilmek için hayvancılık da desteklemelerin artması gerektiğini ifade ediyorlar. Yapılacak desteklemeler sayesinde rahat bir nefes alacaklarını kaydeden üreticiler bu konuda gerekli düzenlemelerin en kısa sürede yapılmasını istiyorlar.

(HABER MERKEZİ)-Hayvan üreticileri daha rahat üreticilik yapmak ve daha çok sayıda havyan besleyebilmek için hayvancılık da desteklemelerin artması gerektiğini ifade ediyorlar. Yapılacak desteklemeler sayesinde rahat bir nefes alacaklarını kaydeden üreticiler bu konuda gerekli düzenlemelerin en kısa sürede yapılmasını istiyorlar.

Hayvancılıkta maliyetlerin artması üzerine zor günler yaşayan hayvancılık sektörü kendileri için yeri düzenleme ve desteklemeler yapılmasını istiyorlar. Yapılacak düzenlemeler ve iyileştirmelerle ayakta durabileceklerine işaret eden üreticiler seslerinin duyulmasını istiyor.

Hayvancılıkta maliyetlerin arttığını ve maliyetleri karşılamada çok zorlandıklarını belirten Hayvan Üreticisi Mithat Döndü; “Hayvancılık, üreticilere çok para kazandırıyor gibi görünse de işin aslı aslında öyle değil. Çünkü masraflarımız çok fazla oluyor. Baktığımız hayvan kadar masrafımız oluyor. Çok kazanmak için çok hayvan beslemeliyiz. Ancak masraflar da hayvanların sayısı nispetinde artıyor. Yeme samana gelen zamlar belimizi büküyor. Tabi sadece yem ve samanla bitmiyor. Bunların düzenli aşıları, ahırlarının bakımları gibi diğer masraflarımızda oluyor. Bizler hayvan üreticileri olarak hayvan yetiştiriciliğinde desteklemeler artmasını ve üreticilerin daha rahat bir nefes almalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şuanda Türkiye’de besicilik sektörünün önünde engel olarak yem fiyatlarının önemli bir yeri olduğunu kaydeden Döndü, “Besicilik sektörünü geçmiş yıllarda da yem fiyatları vurmuştu. Şuanda besicilik sektörü yeniden canlanıyor fakat bu biraz yem fiyatlarına bağlı. Çünkü desteklemeler bittiği anda besiciler yem maliyetini kaldıramaz. Kaldırsa dahi bugün 35 TL – 45 TL arasında değişen kırmızı et fiyatları bir anda iki katına çıkabilir. O yüzden besiciler olarak yem ve saman konusunda bakanlığımızın kalıcı bir çözüm bulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Share
166 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.