logo

22 Eylül 2018

Dilenci sayısı artıyor

Adana’da ana cadde, hastane ve cami önlerini mesken edinen dilencilerin sayısı giderek artıyor. Duygu istismarcılığı yaparak insanlardan para toplayan dilenciler, insanlara göz açtırmıyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana’da ana cadde, hastane ve cami önlerini mesken edinen dilencilerin sayısı giderek artıyor. Duygu istismarcılığı yaparak insanlardan para toplayan dilenciler, insanlara göz açtırmıyor.

Adana’da dilenci sayısı giderek artıyor. Yol kenarında hasta yada engelli taklidi yaparak veya çocuklarının aç olduğunu iddia ederek insanlardan yardım isteyen dilenciler, zaman zaman kazandıkları para ile zaman zaman da dilenirken engelli, dilendikten sonra da sapasağlam olduklarına ait görüntüleri ortaya çıktığı için ülkede gündem oluyor.

Dilenencileri gören pek çok insan hem yardım etme, hem de yardım etmeme konularında kararsız kalıyor. Dilencilerin özellikle cami önlerini mesken edindiğini belirten vatandaşlar, “Cami de namaz kılıp, ibadet ettikten sonra kapıya yardıma muhtaç olduğunu söyleyen insanları görünce dayanamıyoruz. Gücümüz nispetinde yardım ediyoruz. Fakat bir çok dilencinin sahtekarlık yaptığını televizyonlarda görüyoruz. Onları da biliyoruz fakat sonrasında ‘Acaba gerçekten yardıma ihtiyacı var mıydı?’ endişesini yaşamamak için elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Eğer yalan söylüyorsa da kendisi ile Allah arasında” diye konuştu.

BİRİNE YARDIM EDİNCE DİĞERLERİ DE SALDIRIYOR

Öte yandan bazı vatandaşlar ise dilenci sayısının artmasına tepki gösterdi. Hangi dilenciye yardım edeceklerini şaşırdıklarını belirten vatandaşlar, “Bir dilenciye yardım edince diğerleri de bir anda etrafımızı sarıyor. İnsanın her zaman yanında parası olmayabilir yada dilenciye verebilecek kadar bozuk parası olmayabilir. Fakat dilenciler bunu anlamıyor. İnsanlara göz açtırmıyorlar, yardım edince diğerlerinden kurtulamıyoruz. Bu konuda yapılan denetimler yapılıyor fakat yeterli gelmiyor. Aslında dilencilik yapan kişilerin tespit edilmesi ve bu kişilerin huzurevleri gibi resmi kurumlarda barındırılması gerekiyor diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandılar.

Share
164 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.