Adana Güney Haber

DIŞ TİCARETİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER DİJİTALLEŞME İLE AŞILIYOR

DIŞ TİCARETİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER DİJİTALLEŞME İLE AŞILIYOR
93 views
02 Ekim 2021 - 2:48

TÜRKONFED ve Türkiye İş Bankası iş birliğinde KOBİ’lerin dijital dönüşüm süreçlerine katkıda bulunmak için hayata geçirilen Dijital Anadolu Projesi, “Dış Ticaret ve Dijitalleşme” ana temasıyla devam etti. Çevrim içi olarak düzenlenen etkinlikte katılımcılar, pandemi dolayısıyla başta tedarik ve lojistik alanında olmak üzere ihracatta yaşanan sorunların dijitalleşme ile aşılabildiğine dikkat çekti. Bu etkinlikle birlikte Dijital Anadolu Projesi, dördüncü yılında 20 bin kişiye ulaştı.

(HABER MERKEZİ)-  Üretime odaklanmış sektörlerin dijital dönüşümüne katkı sağlama hedefiyle Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası tarafından hayata geçirilen Dijital Anadolu Projesi’nin çevrim içi etkinlik serisi, “Dış Ticaret ve Dijitalleşme” ana temasıyla devam etti. Teknoloji Yazarı Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen yılın sekizinci etkinliğine TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Batıçim Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener ve Türkiye İş Bankası Ticari Bankacılık Ürün Bölümü Müdürü Berkin Ergan katılım gösterdi.

ÜNAL: “KUR ARTSIN, İHRACATÇI KAZANSIN YAKLAŞIMI ÜLKEMİZ İÇİN ANLAMLI DEĞİL”

Konuşmasına pandeminin ihracata etkilerine değinerek başlayan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Batıçim Yönetim Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, “Pandeminin başından bu yana uluslararası nakliyede çok ciddi bir problem yaşanıyor. Mal taşımacılığının yapılacağı gemi ve konteyner bulmak zorlaştığı gibi navlun fiyatları da ciddi ölçüde yükseldi. Aslında bu durumun etkisiyle yakın ülkelerden tedarik daha önemli hale geldiği için birçok pazarda avantaj sağladık” dedi. Döviz kurunun artmasının ihracatçıya etkileri hakkında bilgi veren Ünal, şöyle devam etti; “Dövize endeksli girdi maliyetleri arttıkça kur artışlarının olumsuz etkisi de çoğalıyor. Çoğu sektörde en önemli maliyet kalemlerinden olan doğal gaz ve elektrik fiyatları son yıllarda kur artışlarından etkilenerek ciddi artış gösterdi. Dolayısıyla ‘kur artsın, ihracatçı kazansın’ yaklaşımı enerjiyi, ham maddeyi, ara mamulü ithal eden ülkemizde çok da anlamlı görünmüyor.” Ünal ayrıca dijitalleşmenin ihracatı kolaylaştırdığını ve ihracat yapma yöntemlerini çeşitlendirdiğini de sözlerine ekledi.

ŞENER: “ULUSLARARASI TİCARETE ‘TEMASSIZ TİCARET’ KAVRAMINI KAZANDIRDIK”

Uluslararası nakliyeciliğin pandemi koşullarında yeniden şekillendiğini ifade eden UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, “Dünya genelinde gelişmişlik farkını pandemi ile birlikte daha net bir şekilde gördük. Ülkemizin doğusundaki ülkeler transit geçişleri yasaklarken, Batı ülkeleri nakliyecileri pankartlarla karşılayıp teşekkür etti. Türkiye’de de ilk şokun etkisiyle bir bocalanma yaşansa da kısa sürede bunu aştık ve pratikliğimiz sayesinde uluslararası ticarete ‘temassız ticaret’ kavramını kazandırdık. Bu kapsamda Van’dan İran’a giden malzemelerin yüklendiği trenleri katarla İran’a ittik, Irak’ta araçların römorkları tampon bölgede bırakarak anlaştığımız Iraklı şoförlerin malzemeleri gerekli yerlere ulaştırmasını sağladık. Batı’daki ticarette ise şoförü 14 gün karantinaya göndermenin önüne geçmek için yöntemler geliştirdik. Gelen şoförü Türkiye’ye sokmadan sınır kapılarında şoför ve araç değiştirdik” diye konuştu. Dijitalleşmenin lojistiğe etkilerinin özellikle e-ticaret alanında kendini gösterdiğini ifade eden Şener, sınır kapılarından geçişte dijitalleşmeden yararlanıldığı takdirde geçiş sürelerinin hızlanacağına, bunun için Bakanlıklar arasında entegrasyon sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

ERGAN: “DIŞ TİCARETTE DİJİTALLEŞME TRENDİ HAKİM”

Türkiye İş Bankası Ticari Bankacılık Ürün Bölümü Müdürü Berkin Ergan, dünya genelindeki ihracat sıralamasında gelişmekte olan ülkelerle paralel seyreden Türkiye’nin, son zamanlardaki ihracat performansıyla 2021 yıl sonunu başarılı olarak tamamlamasını beklediklerini söyledi. Dış ticarette ivme gösteren firmaların ortak özelliklerini sıralayan Ergan, “Bu firmalar öncelikle doğru pazarlarda doğru ürünleri konumlandırıyor. Bunun yanında pazardaki lojistik hizmetlerini ve dağıtım kanallarını etkin kullanıyor ve tabii ki finansal yönetim ve risk yönetimine önem veriyorlar” dedi. Dış ticarette süreçlerin dijitalleşmesi yönünde genel bir trendin hakim olduğuna dikkat çeken Ergan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz de Türkiye İş Bankası olarak müşterilerimize inovatif, katma değerli yüksek ürünler sunmak için çalışıyor ve dış ticarette yeni teknolojilerin kullanımını önemsiyoruz. Bu kapsamda dış ticaret işlemlerini dijital kanallara taşıyor, yaptığımız dış ticaret işlemlerini ağırlıklı olarak robotik süreçler ile yönetiyoruz. Bunun yanında bir müşterimizin ithalat işlemine blockchain üzerinden aracılık ettik. Bu sayede müşterimizin evrak trafiğini azaltan, süreci hızlandıran ve karşılıklı olarak şeffaflaştıran bir işlem gerçekleştirilmesini sağladık.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin