logo

03 Ağustos 2019

Domates de fiyatlar yükseliyor

Geçen yıl fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken domates bu yaz fiyatının ucuzluğu ile vatandaşları sevindirmişti. Özellikle meyve-sebze halinde fiyatı 50 kuruşa kadar düşen domates yeniden yükselişe geçerek fiyatı 1,4 liraya kadar çıktı.

(HABER MERKEZİ)-Geçen yıl fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken domates bu yaz fiyatının ucuzluğu ile vatandaşları sevindirmişti. Özellikle meyve-sebze halinde fiyatı 50 kuruşa kadar düşen domates yeniden yükselişe geçerek fiyatı 1 lira 40 kuruşa kadar çıktı.

Uzun zamandan bu yana fiyatının düşüklüğü ile vatandaşların rahat rahat alışverişini yaptıkları domates de fiyatlar yeniden tırmanışa geçmeye başladı. Fiyatı 50 kuruşlara kadar düşerek vatandaşlara şok etkisi yaşatan domates, özellikle konserve yapımı nedeni ile talebinin çok olduğu bu günlerde fiyatının yükselmeye başlaması ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Şuanda Adana Halinde domatesin kilosunun 1,30 kuruş ile 1,50 kuruş arasında satıldığını belirten Emrullah Karaca; “Domates ucuzluğunun ardından fiyatları yeniden artmaya başladı. Fiyatının Adana halinde 50 kuruşa düşmesi ile birlikte gündem olan domates, vatandaşların en çok ilgi gösterdikleri bu dönemde fiyatı yeniden artışa geçti. Artık konserve sezonu tamamen başladı ve insanlar buralara gelerek ucuz domates almak istiyorlar. Ancak fiyatların yükseldiğini görünce de şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Fiyatlar elbette hallerde geçerli olan fiyatlardır. Bu fiyatlarda pazarlarda ve manavlarda 3 lira ve daha üstü fiyatlara kadar çıkabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

FİYATLARI KESTİRMEK GÜÇ

Fiyatların geleceği ile ilgili herhangi bir öngörüde bulunamadıklarını belirten Karaca; “Fiyatlar anlık değişiyor. Bu nedenle bizlerde fiyatlar ne olur ileride örneğin bir hafta yada bir ay sonrasında ne olur bilemiyorum. Fiyatların geleceğini kestirmek bu nedenle oldukça zordur. Ancak şuan ki fiyatların da daha da altına düşüleceğine inanmıyorum. Çünkü şuanda domatese yoğun bir talep var. Buraya da domates sadece Adana’dan gelmiyor. Manisa’dan Aydın’dan Türkiye’nin pek çok bölgesinden geliyor. Bu nedenle konserve yapacak olanlar için şuan ki fiyatlar uygun fiyatlardır.” İfadelerini kullandı.

Share
599 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.