logo

Domates fiyatları uçtu

Son günlerde birçok üründe meydana aşırı fiyat yükselmeleri domatese de yansıdı. Kilogram fiyatı genellikle 1 buçuk lira ile 3 lira arasında değişen domates, yaşanan son zamlar sonrasında 7 lirayı gördü.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Son günlerde birçok üründe meydana aşırı fiyat yükselmeleri domatese de yansıdı. Kilogram fiyatı genellikle 1 buçuk lira ile 3 lira arasında değişen domates, yaşanan son zamlar sonrasında 7 lirayı gördü.

Domates fiyatları son zamanlardaki en yüksek seviyesini görüyor. Domates almak için pazarlara, manavlara gidenler gördükleri fiyatlar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Özellikle konserve yapımında geç kalanlar daha ucuz olacağı düşüncesiyle meyve, sebze haline gidenler 4 buçuk liraya varan domates fiyatlarını görünce ya elleri boş dönüyorlar yada alımlarını azalma yoluna gidiyorlar.

Bu sene domates fiyatlarında aşırı yükselmeler yaşandığına dikkati çeken hal esnafı Güven Karataş; “Vatandaşlar hemen hemen her gün buraya gelerek konserve yapmak için domates fiyatlarını soruyorlar. Bilenler bilir, meyve ve sebzenin en tazesi ve en ucuzu hallerde olur. Bu nedenle insanlar daha ucuzdur diyerek buraya geliyorlar ancak burada da domatesin fiyatı 4 buçuk liradan başlıyor. Birkaç yerde 3 liraya da satanlar vardı ancak onların da ellerinde son kalan mallardı ve muhtemelen bitmiştir. Şuanda halde fiyatlar bu şekilde. Hale girişi yüksek olduğu için vatandaşa da haliyle yüksek yansıyor.” dedi.

Vatandaşların birçoğunun bu fiyatlardan domates alıp da konserve yapmayı mantıksız bulduklarını ve almadan geri döndüklerini belirten Karataş; “Ortalama bir kasa domates 23-24 kilo geliyor. Geçen yıl bir kasa domates 25-30 liraya mal olurken bu sene ortalama olarak 90 lirayı buluyor. Alım gücü düşük olan vatandaşlar da bu fiyattan konserve yapılmayacağını düşünerek, domates almadan geri dönüyorlar. Tabi ki bu fiyatlar hal fiyatları olduğu için manav, market ve pazarlarda fiyatlar daha da yükseliyor.” ifadelerini kullandı.

Share
654 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.