logo

09 Temmuz 2018

Domatesin ateşi düşmeye başladı

Tarlada kilosu 4 TL’ye kadar yükselen domatesin fiyatı düşmeye başladı. Adana Meyve Sebze Hali’nde domatesin kilosu 1 lira 50 kuruştan, yerli domatesin kilosu ise 1 TL’den satılıyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Tarlada kilosu 4 TL’ye kadar yükselen domatesin fiyatı düşmeye başladı. Adana Meyve Sebze Hali’nde domatesin kilosu 1 lira 50 kuruştan, yerli domatesin kilosu ise 1 TL’den satılıyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte domatesin fiyatı düşmeye başladı. Kısa bir süre öncesine kadar tarlada kilosu 4 TL’den satılan domatesin kilosu 1 TL’nin altına düşmeye başladı. Yerli domatesin kilosu ise Adana Meyve Sebze Hali’nde 1 TL’den satılırken, yaşanan ucuzlama manav, market ve pazarcı tezgahlarına da yansıdı.

Domates üretiminin, tüketiminin ve fiyatının yavaş yavaş mevsim normallerine dönmeye başladığını kaydeden domates üreticisi Hamza Güneş, “Domates üretiminden meydana gelen düşüş, fiyatların yükselmesine neden oldu. Daha sonra domatesin yurt dışına ihraç edilmesi ile birlikte domates fiyatlarında beklenen düşüş yaşanmadı. Aslında yapılan ihracattan daha çok domateste görülen hastalık üretimi çok düşürdü. Yeteri kadar ürün olmayınca bu kez talepte büyük artış oldu. Bu da fiyatların yükselmesine neden oldu. Temmuz ayına kadar domates üreticisi bu yıl para kazandı, kazanmaya da devam ediyor” dedi.

FİYATLAR MEVSİM NORMALLERİNE DÜŞMEYE BAŞLADI

Hava sıcaklığının artması ile birlikte artık açıkta yetiştirilen yerli domatesinde piyasaya sürüldüğünü belirten Güneş, “Ülkemizde yerli domates daha çok tercih ediliyor. Çünkü hem daha lezzetli, hem de kabuğu daha ince. Bu nedenle iç piyasaya daha fazla yerli domates gönderiliyor. Yerli domates için hasat dönemi başladı. Bundan sonraki günlerde, sıcaklar arttıkça domates üretimi de artar, üretim arttıkça fiyatlar da düşer.” diye konuştu.

Share
321 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.