logo

EKMEĞE YÜZDE 25 ZAM

Adana’da 200 gram ağırlığındaki ekmeğe yüzde 25 oranında zam yapıldı. Yapılan zam 2 Ekim’den itibaren uygulanan zam sonrası 1 lira olan ekmek 1 lira 25 kuruşa satılmaya başlandı.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana’da 200 gram ağırlığındaki ekmeğe yüzde 25 oranında zam yapıldı. Yapılan zam 2 Ekim’den itibaren uygulanan zam sonrası 1 lira olan ekmek 1 lira 25 kuruşa satılmaya başlandı.

Son günlerde ülke gündeminde geniş yer bulan ekmek zammı Adana’da uygulanmaya başladı. Ticaret Bakanlığı’nın yapmış olduğu “Ekmeğe zam yok” açıklamasına rağmen Adana’da uygulanmaya başlayan yüzde 25’lik zamma vatandaş büyük tepki gösterirken, fırıncı esnafı yapılan zammın az olduğunu savunuyor.

Fırıncı esnafı Ahmet Belhan Adana’da 30 Ağustos tarihinden itibaren pide ekmeğine yüzde 25 zam yapıldığını belirterek, “Pideye 30 Ağustos’ta zam yapılmıştı. Yaklaşık 1 ay sonra da somun ekmeğine zam yapıldı. Yapılan zamma vatandaş tepki gösteriyor fakat zammı fırıncılar belirlemiyor. Bizler Fırıncılar Odası’na bağlıyız. Fırıncılar Odası da Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına Birliği’ne bağlı ve buraların belirlemiş olduğu karara uymak zorundayız. Sonuçta yapılan zammı odalar belirliyor, bizlerde ona göre zamlı satış yapıyoruz” dedi.

YAPILAN ZAMMI FIRINCILAR ODASI BELİRLEDİ

Un, maya, odun ve elektriğe zam yapıldığını hatırlatan Belhan, “Şuanda ekmek üretiminde kullanılan girdilerin fiyatı arttı. İnce bir hesap yapıldığında şuanda ekmek fiyatına uygulanan yüzde 25’lik zam bile fırıncı esnafını kurtarmıyor. Fakat fırıncılar olarak sürümden kazanmaya çalışıyoruz. İnsanlar yapılan zammı öğrendiklerinde fırıncılar olarak bizlere tepki gösteriyor, fakat zammı bizler yapmıyoruz. Un, maya, odun gibi ekmek yapımında kullanılan malzemelerin fiyatı arttığı için ekmek fiyatının da zamlanması kaçınılmaz oluyor. Ayrıca somun ekmeği fiyatına 29 Eylül tarihinde zam yapılması kararı alınmıştı. Fakat zamlı tarife 2 Ekim Salı gününden itibaren yürürlüğe girdi.” diye konuştu.

Share
1008 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.