Adana Güney Haber

Ekmek israfı bir türlü önlemiyor

Ekmek israfı bir türlü önlemiyor
1.578 views
19 Aralık 2020 - 1:57

Günümüzde israf en çok ekmekte yaşanıyor. İnsanlara ne kadar anlatılırsa anlatılsın yaşanan ekmek israfının önüne bir türlü geçilemiyor. Dünyada yaşanan kıtlık ve açlık haberleri ise yaşanan bu israf olayının bir an önce önlenmesi gerçeğini gözler önüne seriyor.

(HABER MERKEZİ)-Günümüzde israf en çok ekmekte yaşanıyor. İnsanlara ne kadar anlatılırsa anlatılsın yaşanan ekmek israfının önüne bir türlü geçilemiyor. Dünyada yaşanan kıtlık ve açlık haberleri ise yaşanan bu israf olayının bir an önce önlenmesi gerçeğini gözler önüne seriyor.

Tükettiklerinden daha fazla ekmek alan insanlar, bu ekmekler biraz sertleşip bayatlamaya başladığında, farklı şekillerde değerlendirilip tüketilmek yerine direk çöpe atıyor. Bu konuda yapılan bilinçlendirme çabaları ve yapılan etkinliklere rağmen bu israf önlenemiyor. Ekmek israfının önlenmesi için insanların tüketebilecekleri kadar ekmek almalarını ve fazla aldıkları ekmekleri dolapta muhafaza ederek daha yeniden tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Her gün milyonlarca ekmeğin çöpe gittiğinin altını çizen Fırıncı Mahir Alanlı; “Ekmek israf etme konusunda maalesef ki birinciyiz. Çünkü insanlar gereğinden fazla ekmek alıp, tüketemediklerinde hemen çöpe atıp gelip tazesini almak istiyorlar. Fırınlar da üretim bir hayli fazla olduğu için gününde satılamayan ekmekler her ne kadar değerlendirilmeye çalışılırsa çalışılsın yine ziyan oluyor. Bu israfın önüne geçilmesi gerekiyor çünkü ekmek israfı her geçen gün artıyor.” şeklinde konuştu.

Hem ekmek üretiminin hem de ekmek israfının arttığına dikkati çeken Alanlı; “Fırında yapılan ekmek üretiminin günlük olarak bir sınırı bulunmuyor. O yüzden sürekli üretim oluyor. Satılan satılıyor satılamayan kalıyor. Bu da haliyle israfın büyüklüğünü artıyor. Burada önemli olan az üretim ve insanların tüketebilecekleri kadar ekmek satın almaları. Ayrıca bir iki günlük ekmek hemen bayatlamaz ve değişik şekillerle de tüketilebilir. Bazı duyarlı müşterilerimiz de fazla kalan ekmekleri dondurucularda sakladıklarını ve ihtiyaç duyduklarında ısıtıp yediklerini söylüyorlar. Bu yöntem de israfla mücadele etmede önemli yollardan bir tanesi olabilir.” İfadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -