logo

Ekmek paralarını soğandan kazanıyorlar

Türkiye’de yılın ilk soğan hasadı Adana’da yapılırken, binlerce tarım işçisi her yıl tarladan soğan toplayarak ekmek paralarını kazanıyor. İki yıldan bu yana tarlada da aynı fiyata soğan topladıklarını belirten işçi çavuşu Enver Çizgi, “Hiçbir sosyal güvencemiz olmadan tarlada çalışıyoruz” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Türkiye’de yılın ilk soğan hasadı Adana’da yapılırken, binlerce tarım işçisi her yıl tarladan soğan toplayarak ekmek paralarını kazanıyor. İki yıldan bu yana tarlada da aynı fiyata soğan topladıklarını belirten işçi çavuşu Enver Çizgi, “Hiçbir sosyal güvencemiz olmadan tarlada çalışıyoruz” dedi.

Adana’da yılın ilk turfanda soğanının hasadına başlandı. Ülkemizde yılın ilk soğan hasadı Adana’nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent Mahallesi’nde yapılırken, her yıl binlerce işçi soğan toplayarak para kazanıyor. Günlük kazandıkları yevmiyenin dışında herhangi bir sosyal güvencelerinin olmadığını söyleyen tarım işçileri çok zor şartlarda yaşam savaşı verdiklerini ifade etti.

Sabahtan akşama kadar soğan toplayan bir kişinin ortalama olarak 50-55 TL para kazandığını belirten tarım işçilerinin çavuşu Enver Çizgi, “Bir işçi ortalama olarak toprağın üzerine çıkartılan soğanların kökünü ve sapını makasla tek tek keserek ayıklıyor. Normal bir işçi sabahtan akşama kadar ortalama en az 500 TL soğan ayırt etmek zorunda. Ve bunun karşılığında 50 – 55 TL para kazanıyor. Tarım işçileri olarak sabahtan akşama kadar tarlada çalışıyoruz ve zaman zaman en tehlikeli işleri de yapıyoruz. Ve hiç birimizin sosyal güvencesi yok. Tarım işçileri olarak artık bu duruma bir çözüm bulunmasını istiyoruz.” dedi.

ÇADIRLARDA REZİL BİR HAYAT YAŞIYORUZ

Uzun yıllardan bu yana tarım işçilerine yönelik yapılması beklenen düzenlemenin hala hayata geçirilmediğini söyleyen Enver Çizgi, “Tarım işçileri olarak rezil bir hayat yaşıyoruz. İnsanlar çocuklarını da yanlarında tarlaya getirmek zorunda kalıyor. Çocuklar da anne ve babaları gibi tarlada sabahtan akşama kadar aynı hayatı yaşıyor. Sabahın erken saatinden akşama kadar tarlada çalışıyoruz. Akşam olduğunda ise gidip istirahat edecek bir evimiz yok. Tarlada sabahtan akşama kadar çalışan kadınlar akşamda çadırda yemek yapıyor, çamaşır yıkıyor. Çoğumuzun çadırında elektrik bile çok. Çocuklarımızı sağlıksız yerlerde büyütmek zorunda kalıyoruz. Çocuklarımızın bu hayatı yaşamasını kesinlikle istemiyoruz.” diye konuştu.

Share
146 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.