logo

EKMEKTE İNDİRİM: 75 KURUŞ

Adana’da bazı fırıncılar ekmeğin fiyatını 75 kuruşa düşürdü. Tanzim satış noktalarını örnek alan bazı fırıncılar bayi ve marketlere nakit avans veya yüksek kâr marjı bırakmamak için eller üretmiş oldukları ekmekleri açtıkları satış noktalarında doğrudan tüketiciye ulaştırdıklarını ifade etti.

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana’da bazı fırıncılar ekmeğin fiyatını 75 kuruşa düşürdü. Tanzim satış noktalarını örnek alan bazı fırıncılar bayi ve marketlere nakit avans veya yüksek kâr marjı bırakmamak için eller üretmiş oldukları ekmekleri açtıkları satış noktalarında doğrudan tüketiciye ulaştırdıklarını ifade etti.

Adana’da perakende olarak 200 gram ağırlığındaki ekmeğin fiyatı 1 lira olmasına rağmen bazı fırıncılar ekmeğin fiyatını 75 kuruşa düşürdü. Üretmiş oldukları ekmekleri sattırmak için marketlere ve bayilere yüksek kâr marjı bırakmak veya yüklü miktarda avans ödemek zorunda olduklarını öne süren fırıncılar, bu konuda çözüm bulunmasını istiyor.

Market ve bayilerin fırıncılardan daha fazla para kazandığını söyleyen fırıncı esnaflarından Ayhan Yurtseven, “Fırıncılar üretmiş oldukları ekmeklere bakkallara, marketlere veya bayilere veriyor. Adana’da 200 gram ekmeğin fiyatı 1 lira olmasına rağmen fırıncılar marketlere ve bayilere 55 ila 65 kuruş arasında değişen fiyatlardan ekmek satmak zorunda kalıyor. Bazı marketçileri ise yüklü miktarda nakit avans istiyor. Mecburen zaman zaman 50 bin – 60 bin lira marketlere ödemek zorunda kalıyoruz. Bu durumda marketçiler, bakkallar, bayiler bizlerden daha çok para kazanmış oluyor. Hem de 0 sermaye… Bu bence çok büyük haksızlık” dedi.

KENDİM ÜRETİP, KENDİM SATIYORUM

Fırıncıların marketlere çok ucuza ekmek sattığının altını çizen Yurtseven, “Bizlerin ucuza ürettiği ekmeği aslında vatandaş çok pahalıya tüketiyor. Şuanda firma olarak biz kendi ürettiğimiz ekmeğimizi kendi satış noktalarımızda satmaya başladık. Böylece vatandaşa ucuz ekmek satıp onların memnuniyeti kazanırken, diğer taraftan da bizlerde para kazanmaya başladık. Çünkü 55 kuruşa sattığımız ekmeği perakende olarak 75 kuruşa satıyoruz. Tıpkı tanzim satış noktalarında olduğu gibi bizde aracıları ortadan kaldırdık, kendimiz üretiyoruz ve artık ürettiğimiz ekmeği kendimiz satıyoruz. Böylece vatandaşın daha uygun fiyata ekmek almasını sağlıyoruz. Hedefimiz Çukurova ilçesinde 10 ayrı satış noktamız ile hizmet vermek. İnşallah bunu da yakın bir zaman içerisinde başaracağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Share
437 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.