Adana Güney Haber

Ekonomiye geri kazandırıyoruz

Ekonomiye geri kazandırıyoruz
10 views
22 Temmuz 2019 - 1:41

Çöplere atılan kağıt, plastik, lastik ve metalleri toplayıp bunları ayrıştırarak tek tek ekonomiye kazandırdıklarını belirten geri dönüşüm fabrikasının sahibi Özcan Kantarcı, “İnsanlar çöpe attıkları malzemelerin ne kadar değerli olduğunun farkında değil” dedi.

(HABER MERKEZİ)-Çöplere atılan kağıt, plastik, lastik ve metalleri toplayıp bunları ayrıştırarak tek tek ekonomiye kazandırdıklarını belirten geri dönüşüm fabrikasının sahibi Özcan Kantarcı, “İnsanlar çöpe attıkları malzemelerin ne kadar değerli olduğunun farkında değil” dedi.

Günlük hayatta çöp konteynırlarından atık toplayan çok sayıda insan ile karşılaşıyoruz. Pek çok insan tiksinerek baktığı atık toplama faaliyeti sayesinde milyarlarca lira ülke ekonomisine kazandırılıyor. Ayrıca çöplerden toplanarak geri dönüştürülen kağıtlar sayesinde her yıl dünyada milyarlarca ağaç kesilmekten kurtuluyor.

Türkiye genelinde geri dönüşüm sektörünün giderek büyüdüğünü belirten Özcan Kantarcı, “Geri dönüşüm fabrikaları atık toplayıcılarının ve hurdacıların getirdiği atıklar ile çalışıyor. Yani bizlerin en büyük tedarikçisi hurdacılar ve atık toplayıcılarıdır. Onların park ve bahçelerden, çöp konteynırlarından, cadde ve sokaklardan toplamış olduğu kağıt, plastik, lastik ve zaman zaman da cam şişeleri ve cam kırıklarını satın alıyoruz. Kağıt, lastik ve plastik atıkları tek elden geçiriyor, kısmen de biraz temizleyip bunları geri dönüşüme hazırlıyoruz. Geri dönüşüm sonrasında kağıt, lastik ve plastik eritiliyor ve tekrar kullanılabilmesi hammadde haline getiriyor. Bu sade hem geniş bir istihdam alanı oluşmuş oluyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlanmış oluyor” dedi.

ATIK MALZEMELERİNİ TOPLAYIP SATABİLİRSİNİZ

Çöp konteynırlarında atık kağıt, plastik ve lastik malzemelerin değer kaybettiğini belirten Kantarcı şöyle konuştu; “Örneğin çöp konteynırına atılan kağıt malzeme burada ıslanıyor yada parçalanıyor. Küçük parçaları çöpte kalıyor. Aslında insanlarda geri dönüşüm bilincini oluşturmak gerekiyor. İnsanların evlerinde kağıt, lastik ve plastik atıklarını biriktirmeli ve bunları ya hurdacılara ya da geri dönüşüm fabrikalarına getirerek burada bizlere satabilirler. Böylelikle bizim işimiz kolaylaşır, daha temiz atıklara ulaşmış oluruz, vatandaşın da cebine küçük de olsa para girmiş olur. Bizler zaten para ile alıyoruz, bizim bir kaybımız olmaz. Aksine ülke ekonomisine daha büyük katkılar sağlamış oluruz. Bu bilinç sayesinde daha temiz ve yeşil bir ülkeye sahip olabiliriz.”

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -