logo

21 Ağustos 2019

Eksik ücrete SGK müdahalesi

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı,  birçok yeniliği ve iyileşmeyi de beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ekonomide istihdam edilenlerin kayıt dışılığının azaltılması ve bu gibi durumlarla mücadelesini arttırması için, primi eksik bildirilen sigortalıyı takip ederek, uyarması yer alıyor.

 (HABER MERKEZİ)-2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı,  birçok yeniliği ve iyileşmeyi de beraberinde getiriyor. Bunlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ekonomide istihdam edilenlerin kayıt dışılığının azaltılması ve bu gibi durumlarla mücadelesini arttırması için, primi eksik bildirilen sigortalıyı takip ederek, uyarması yer alıyor.

Ekonominin can damarı olan çalışanların primlerinin eksik yatırılması aynı zamanda bir emek hırsızlığı olduğu için 2019 yılı  “kayıt dışılık” seferberlik yılı olacağı ifade edildi. Yapılan düzenleme ile birlikte, ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişiler belirlenecek, prime esas kazancı belirli seviyenin üzerinde azalan sigortalılara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), SMS yoluyla bilgilendirmede bulunacak. Aynı zamanda mevzuatta her kesimden kişinin anlayabilmesi için mümkün olan seviyede sadeleştirilecek.

Yapılan düzenlemenin ayrıntıları hakkında bilgiler veren Avukat Ozan Çakır; “Ekonominin en büyük problemlerinden bir tanesi de kayıt dışılıktır. Ekonomide görünmez kalemler arasında yer alan bu nokta, insanların emeklerinin gizlenmesidir. Ancak yeni yılla birlikte bu sorunun önüne geçilmesi hedefleniyor. Yapılacak düzenleme ile birlikte, SGK bu işin takipçisi olacak ve vatandaşları yaptığı bilgilendirmelerle haklarından haberdar olmaları sağlanacak.” dedi.

Düzenlemenin diğer önemli noktalarını ifade eden Çakır; “Önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirilmesi hedeflenen bu uygulama, ev hizmetlerinde çalışan kişileri ve apartman görevlilerine de kapsıyor. SGK’nın yapacağı takipte sigortalının kaza belirli bir seviyesinin üzerinde azalıyorsa, kişi direk SGK tarafından gönderilecek sms ile “Prime esas kazancınız azalmıştır” mesajlarıyla bilgilendirme yapılacak. Bu sayede kişilerin bilgisi olmaksızın, prime esas kazançlarının eksik yatırılması önlenmeye çalışılacak.” şeklinde konuştu.

Share
231 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.