Adana Güney Haber

Ekspertizin de sahtesi var

Ekspertizin de sahtesi var
15 views
11 Mart 2020 - 13:38

Uzun süreden bu yana hareketlilik içinde olan ikinci el araç piyasasında yaşanan hareketlilik devam ederken 2. el araç alacak olanları ise uzmanlar uyarıyor. İnsanların almak istediği aracı mutlaka eksperlere kontrol ettirmesi gerektiğini Hakan Kaleli, “Ekspertiz seçimi çok önemli, insanlar sahte ekspertizlere düşmesin” dedi.

(HABER MERKEZİ)-Uzun süreden bu yana hareketlilik içinde olan ikinci el araç piyasasında yaşanan hareketlilik devam ederken 2. el araç alacak olanları ise uzmanlar uyarıyor. İnsanların almak istediği aracı mutlaka eksperlere kontrol ettirmesi gerektiğini Hakan Kaleli, “Ekspertiz seçimi çok önemli, insanlar sahte ekspertizlere düşmesin” dedi.

2.el araç alım satımlarında ekspertiz raporunun zorunlu olması ve araç satın alacak olanların satın almayı düşündükleri aracı durumu hakkında detaylı bilgi almak için araçlarını götürdükleri ekspertizlere çok dikkat etmeleri gerekiyor. İşini layığı ile yapanların yanı sıra sorunlu araçlara sağlıklı rapor veren firmalarında olduğuna dikkati çeken eksperler, araç satın alacak olanları doğru ekspere yönelmeleri konusunda uyarıyor. İkinci el araçları daha pahalıya satabilmek için genellikle kilometre ayarları değiştirildiğinin altını çizen Hakan Kaleli, “Dolandırıcıların 2. el araç piyasasında başvurdukları hilelerin başında araçların orijinal kilometresini değiştirilmesi geliyor. Bir aracın orijinal kilometresinin değiştirilip değiştirilmediği ise o aracın direksiyon, vites topuzu, gaz, fren, debriyaj pedallarının aşınıp aşınmadığından anlaşılıyor. Ben motorun çalışmasından bile yani o aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini ses tonu olarak anlayabilirim. Ayrıca dolandırıcıların tercih ettiği diğer bir yöntem ise boyalı aracı boyasız gibi veya pelte çıkmış aracı orijinal gibi satmak isteyenler olabiliyor.” diye konuştu.

Bu işi mesleğe çevirmiş insanların genellikle daha önceden tanıdığı ekspertizlerle anlaşmalı olduğunu ileri süren Kaleli, “Bu tür kişiler araç satacağı zaman ekspertizlere gitmek istemiyor. Eğer gitmez zorunda kalırlarsa da kendi tanıdıkları ekspertizlere gidip kendi aralarında anlaşma yapabiliyorlar. Bu gibi durumlarda araçların kusurları ört pas edilebiliyor. Bu gibi olumsuzlara düşmemek için Böyle o ekspertizde aracın tüm kusurlarını saklamış ve gizlemiş oluyor. Bu nedenle ekspertizler çok önemli. Ve insanların araç satan kişinin gitmek istediği ekspertizleri tercih etmemesinden büyük fayda var.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -