logo

Elma üreticisinin yüzü gülüyor

Çukurova Bölgesi’nde elma hasadı devam ediyor. Kalitesine göre dalında 1 lira – 1 lira 50 kuruşa satılan elmaların büyük bir bölümü başta Rusya olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor. Bu yıl elma üretiminde yüksek rekolte ve kalite yaşanırken, fiyatı ile de üreticinin yüzünü güldürüyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Çukurova Bölgesi’nde elma hasadı devam ediyor. Kalitesine göre dalında 1 lira – 1 lira 50 kuruşa satılan elmaların büyük bir bölümü başta Rusya olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Bu yıl elma üretiminde yüksek rekolte ve kalite yaşanırken, fiyatı ile de üreticinin yüzünü güldürüyor. Elma üretiminde önemli ülkelerden bir tanesi olan Türkiye, başta Rusya olmak üzere, Ortadoğu ülkelerine elma ihracatı gerçekleştiriyor. Bu yıl dalında 1 lira ile 1 lira 50 arasında değişen fiyatlarla satılan elma, sezonun en ucuz meyvesi olarak gösteriliyor.

Elma üreticisi İdris Gökçeli bu yıl elma üretimi açısından önemli bir dönem olduğunu belirterek, “Elma üretiminde üreticiler kendini geliştirirken bu yıl elma üretiminde yüksek rekolte ve kalite yaşanıyor. Ayrıca fiyatlarda elma üreticisinin yüzünü güldürüyor. Geçmiş yıllara göre bu yıl hem fiyatlar daha yüksek, hem de üretim kalitesi çok yüksek. Sezon açıldığı günden bu yana elmaya talep oldukça yüksek. Sezon boyunca elmaya ilginin bu seviyede kalması, elma üreticilerini daha da mutlu eder. Çünkü hiçbir üreticisi ürününü çöpe dökmek istemez” dedi.

HEM İÇ PAZARA, HEM DIŞ PAZARA ELMA SATIYORUZ

Şuanda hem iç piyasaya hem de dış piyasaya elma gönderdiklerini belirten Gökçeli, “Türkiye elma üretiminde önemli bir seviyede bulunuyor. Çünkü üretmiş olduğu elmanın bir bölümün dış pazara satarken, bir bölümünü de iç piyasaya sürüyor. Şuanda Türkiye’den en fazla elma alan ülke Rusya… Bunu Ortadoğu ülkeleri takip ediyor. Hindistan ve Malezya’ya kadar elma satışı yapıyoruz. Şuanda Türkiye’de en ucuz meyve elma olarak gösteriliyor, fakat geçmiş yıllara baktığımızda bu yıl elma üreticisi gerçekten elindeki ürününü çok iyi fiyata veriyor” diye konuştu.

Share
193 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.