logo

14 Eylül 2018

Emlak piyasası durdu

Kur fiyatlarının yükselmesi ile birlikte birçok ürünü zam gelirken, konut fiyatlarında da büyük artış meydana geldi. Yükselen faizle birlikte konut fiyatlarının daha da yükseldiğini kaydeden Gayrimenkul Uzmanı Hasan Tibet, “Konut sahibi olmak isteyen pek kişi yükselen faiz oranları nedeniyle bu planını ertelemek zorunda kaldı” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Kur fiyatlarının yükselmesi ile birlikte birçok ürünü zam gelirken, konut fiyatlarında da büyük artış meydana geldi. Yükselen faizle birlikte konut fiyatlarının daha da yükseldiğini kaydeden Gayrimenkul Uzmanı Hasan Tibet, “Konut sahibi olmak isteyen pek kişi yükselen faiz oranları nedeniyle bu planını ertelemek zorunda kaldı” dedi. Dolar ve euro fiyatlarının yükselmesi nedeniyle banka faiz oranları da yükseldi. Kur fiyatlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle yiyecek, içecek, giyim, seyahat ve beyaz eşyada pek ürün fiyatına zam yapılırken, dolar ve euro fiyatlarının yükselmesinden dolayı konut sektöründe fiyatlar yükseldi. Konut fiyatlarının yükselmesinin yanı sıra, bankaların da konut kredi oranlarını yükseltmesi gayrimenkul sektöründe durgunluğa neden oldu.

Konut alım ve satımlarında ciddi bir durgunluk yaşandığını belirten Gayrimenkul Uzmanı Hasan Tibet, “Şuanda insanlar elindeki parayı bekletmeyi tercih ediyor. Pek çok insan konut sahibi olmanın planını yaparken şuanda bu planlarını ertelemek zorunda kaldılar. Çünkü konut fiyatları dolar ve euro fiyatları ile birlikte artış gösterdi. Konut fiyatlarına baktığımızda, dolar ve euro fiyatlarında olduğu gibi ciddi bir artış söz konusu. Örneğin yaz mevsimi başında 250 bin TL olan bir apartman dairesi, şuanda 350 bin TL’ye kadar yükseldi. Yaşanan bu artış nedeniyle pek çok insan şuanda elindeki parayı bekletiyor” dedi.

KİRALARDA DA YÜZDE 20 ARTIŞ OLDU

Konut fiyatları ile birlikte şuanda konut kiralarında da ortalama yüzde 20 oranında artış yaşandığını kaydeden Hasan Tibet, “Konut ve inşaat sektöründe gelecek aylarda ciddi daralmalar yaşanabilir. Normalde okullar açılmadan önce Adana’da gerek konut alımında, satımında veya kiralamasında büyük hareketlilik yaşanırdı. Şuanda okulların açılmasına rağmen geçmiş yıllardaki hareketlilik şuan için yaşanmıyor. Konut sektöründe durgunluk ancak kur fiyatları ile birlikte banka faiz oranlarının düşmesi aşılabilir” diye konuştu.

Share
403 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.