logo

En sağlıklısı karakovan balı

Karakovan balı, arıların en doğal ortamlarında kendilerinin ürettikleri ve içerisinde hiçbir katkı maddesinin bulunmadığı balın en saf hali olarak bilinir. Fiyat olarak da piyasada satılan diğer ballardan daha pahalı olan karakovan balı, balın en doğal ve sağlıklı hali olarak tarif ediliyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Karakovan balı, arıların en doğal ortamlarında kendilerinin ürettikleri ve içerisinde hiçbir katkı maddesinin bulunmadığı balın en saf hali olarak bilinir. Fiyat olarak da piyasada satılan diğer ballardan daha pahalı olan karakovan balı, balın en doğal ve sağlıklı hali olarak tarif ediliyor.

Modern kovan balcılığından farklı olarak karakovan balının elde edilmesi sırasında ağaçların gövdeleri oyularak bal petekleri bu oyukların içlerine yerleştirilir ve üzerine de ağaçların dalları hasır sepet şeklinde örülerek kapatılır ve açık kalan kısımları da çamurla sıvanarak üretilen ballar muhafaza edilmeye çalışılır. İçinde herhangi bir katkı maddesi barındırmayan karakovan balı, bu şekilde en doğal hali ile sofralara gelir.

Karakovan balının diğer ballardan daha sağlıklı olduğunun altını çizen Arı Üreticisi Nihat İzci; “Karakovan balı ülkemizin pek çok ilinde, dağlık ve yüksek kesimlerinde üretilir. Karakovan denmesindeki amaç kovan kullanılmaması, kovanın gördüğü vazifeyi burada ağaçların görüyor olmasıdır. Karakovan balının içinde herhangi bir koruyucu madde olmaz, katkı maddesi bulunmaz. Bu nedenle fiyat olarak daha pahalıdır. Şuanda orijinal, hakiki bir karakovan balının kilogram fiyatı 200 lira olarak belirlenmiştir. Daha aşağı fiyatlara gerçek karakovan balı bulmak mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.

Petekli bal tüketme konusunda endişeli olanların karakovan balını tüketirken bu endişeye kapılmayacaklarını söyleyen Nihat İzci; “Petekli bal tüketme konusunda insanlar kararsız kalıyorlar. Çünkü bal peteği ile birlikte tüketilirken petekte bulunan bal mumu da mecburen yeniliyor ve bu da sağlık açısından olumsuz olabiliyor. Ancak karakovan balının üretimi esnasında arılar kendi mumlarını kendileri yaptıkları için mum ağızda kalmıyor, eriyerek gidiyor. Bu nedenle karakovan balı doğal üretim olduğu için sağlık açısından hiçbir risk barındırmıyor ve gönül rahatlığı ile tüketilebiliyor.” dedi.

Share
161 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.