logo

En ucuz meyve ‘Elma’

Elma hasadı devam ederken elma üreticisi şuanda piyasadaki en ucuz meyvenin elma olduğunu söyledi. Bu yıl elmada yüksek kalite ve rekolte yaşandığını kaydeden elma üreticileri, talebin üzerinde üretim olması nedeniyle elma fiyatlarının şuanda ucuz olduğunu ifade etti.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Elma hasadı devam ederken elma üreticisi şuanda piyasadaki en ucuz meyvenin elma olduğunu söyledi. Bu yıl elmada yüksek kalite ve rekolte yaşandığını kaydeden elma üreticileri, talebin üzerinde üretim olması nedeniyle elma fiyatlarının şuanda ucuz olduğunu ifade etti.

Çukurova bölgesinde elma hasadı devam ederken, hasadı yapılan elmalar pazar ve manav tezgâhlarında yer almaya başladı. Bu yıl geçmiş yıllara oranla daha elma üretiminde yüksek kalite ve yüksek verim yaşanırken elma üreticilerinin yüzü gülüyor.

Şuanda pazarda satılan ürünler arasında en ucuzunun elma olduğunu belirten Hamza Çamurdan isimli elma üreticisi, “Şuan pazarda pek çok ürünün fiyatı çok yüksek olmasından dolayı insanlar az miktarda meyve alabiliyor. Örneğin şuanda çekirdeksiz üzüm sezonu fakat üzümün kilosu 6 TL’den satılıyor. Elma ise şuanda semt pazarlarında 2 lira ile 2 lira 50 arasında fiyatlarla satılıyor. Vatandaş diğer meyvelerin fiyatlarını elma ile kıyasladığında elmanın daha ucuz görünce elmayı tercih ediyor. Elma fiyatları da geçen yıla göre yükseldi fakat pek çok insan şuanda pazarın en ucuzu elma olmasından dolayı elma tüketmeyi tercih ediyor” dedi.

TARLADA ELMANIN KİLOSU 1 TL

Geçen yıl kış mevsiminde elmanın kilosunun pazarlarda 2 lira 50 kuruş ile 3 lira arasındaki fiyatlarla satıldığını belirten Çamurdan, “Sezonun başladığı şu günlerde piyasaya bol miktarda elma sürülüyor. Buna rağmen fiyatlar kış mevsimine göre çok yüksek. Kışın hiç bir şeyin olmadığı dönemlerde soğuk hava depolarında veya mağaralarda muhafaza edilen elmalar bu fiyata satılıyordu. Fakat şuanda bahçede hasat edilen elma pazara gelinceye kadar 2 lira 50 kuruş oluyor. Elmanın tarlada kilosu ortalama 1 TL’den satılıyor. Sonbaharda bu fiyata satılan elmanın kilosu kışın daha yüksek olabilir” diye konuştu.

Share
159 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.