logo

13 Ağustos 2018

Engelli halk otobüsüne binemedi

Adana’da tekerlekli sandalye üzerinde yaşayan engelli insanlardan bir tanesi olan Nurettin Bilen, kent içi ulaşımında özel halk otobüslerini kullanmadıklarını söyledi. Bu konuda bir çok kez yetkili makamlara şikayette bulunduklarını belirten Bilen, ulaşım haklarının gasp edildiğini kaydetti.

ADANA (GÜNEY HABER)- Adana’da tekerlekli sandalye üzerinde yaşayan engelli insanlardan bir tanesi olan Nurettin Bilen, kent içi ulaşımında özel halk otobüslerini kullanmadıklarını söyledi. Bu konuda bir çok kez yetkili makamlara şikayette bulunduklarını belirten Bilen, ulaşım haklarının gasp edildiğini kaydetti.

Adana’da yaşayan engelli vatandaş Nurettin Bilen, özel halk otobüslerinin tekerlekli sandalye de yaşayan insanları otobüse almadığını kaydetti. Atatürk Caddesi’nde Gazipaşa’ya gitmek istediğini belirten Nurettin Bilen, “Yaklaşık 1 saat güneşin altında otobüs bekledim. Fakat tekerlekli sandalyede yaşadığım için özel halk otobüsleri beni otobüse almadı. Bu nedenle gitmek istediğim yere gidemedi. Tekerlekli sandalye de yaşayan engelliler olarak bizler bunu yıllardır yaşıyoruz. Ve maalesef bu duruma bir türlü çözüm bulunamıyor” dedi.

OTOBÜSLERDE ENGELLİ RAMPASI YOK

Tekerlekli sandalye yaşayan engellileri araçlarına almayan özel halk otobüsü sürücüleri ise, “Halk otobüslerinde engelli rampası bulunmuyor. O yüzden engelli vatandaşlar bu otobüse binemez. Şuanda böyle bir yönetmelik yok. Yönetmelik çıkarsa o zaman otobüslerimize engelli rampası yaptırırız” diye konuştu.

ENGELLİLER ÖZEL HALK OTOBÜSÜNE BİNEMİYOR

Dünya Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap ise, geçtiğimiz günlerde Bingöl’de durakta bekleyen tekerlekli sandalyeli engelli vatandaşı otobüse almayan otobüs sürücüsüne 2 bin TL para cezası kesildiğini hatırlatarak, “Adana’da engelliler Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsleri kullanıyor. Onlarda her yere gitmiyor, ara sokaklara giremiyor. Özel halk otobüsleri hem sayı bakımından daha fazla, hem de en ücra köşelere kadar girdiği için engellilerde bu araçları kullanmak istiyor. Fakat tekerlekli sandalye de yaşayan engelliler özel halk otobüslerine alınmıyor. Sadece Adana’da değil, değişik şehirlerde de yine engelliler aynı sorunlarla karşılaşabiliyor.” dedi.

BUNU YAPANIN 3 AY EHLİYETİNE EL KONULMALI

Konuyla ilgili olarak sıkı bir denetim yapılması gerektiğini kaydeden Kassap, “Bingöl’de yaşanan olayda engelliyi otobüse almayan otobüs sürücüsüne 2 bin TL para cezası verildi. Bu cezanın yerine bence o sürücünün en az 3 ay ehliyetine el konulmalıydı. Cezası büyük olmalı ki, insanlar bu suçu işlemekten korksun. Ama maalesef Adana’da Nurettin Bilen çok sayıda tekerlekli sandalyede yaşayan insan var ve bunların hiç biri özel halk otobüslerini kullanamıyor. Hakları aramak için ilgili makamlara şikayetlerini bildiriyorlar ama yaptıkları şikayetlerin sonucunu alamıyorlar” diye konuştu.

Share
290 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.