logo

14 Eylül 2018

Engellilere istihdam yolu

 Dünya Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından engelli personel alımı yapılacağını açıkladı. İşçi kadrosuna yapılacak alımlar için başvuruların başladığını kaydeden Başkan Kassap, EKPSS’de 70 ve üstünde puanı olan tüm engellerin açılan kadrolar için başvuru yapabileceğini kaydetti.

ADANA (GÜNEY HABER)-Dünya Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından engelli personel alımı yapılacağını açıkladı. İşçi kadrosuna yapılacak alımlar için başvuruların başladığını kaydeden Başkan Kassap, EKPSS’de 70 ve üstünde puanı olan tüm engellerin açılan kadrolar için başvuru yapabileceğini kaydetti.

Son yıllarda kamuda çalışan engelli sayısı giderek artarken, Milli Eğitim Bakanlığı çoğunluğunu engellilerden oluşan bin 540 personel alımı gerçekleştirecek. İşçi kadrolarına yapılacak alımlar ile ilgili olarak verilen kadro da engelli sayısının net olarak ifade edilmediğini kaydeden Dünya Sakatlar Derneği Genel Başkanı Halis Kassap, son yıllarda kamuda engelli sayısının giderek artmasından dolayı büyük sevinç yaşadıklarını ifade etti.

Engelli insanların en büyük isteklerinin bir işte çalışmak olduğunu ifade eden Halis Kassap, “Her ne kadar özel sektör engelli insan çalıştırmak istemese de, kamu kurum ve kuruluşları son yıllarda engelli kadrolarına vermiş oldukları kontenjanlarını giderek artırıyor. Bu durumu engelliler büyük bir sevinç ile karşılıyor. Engelliler toplumun bir parçası olarak gezmek, dolaşmak, alışveriş yapmak ve çalışmak gibi sağlıklı insanlarla aynı şeyleri yapmak istiyor. Engelli olmanın üzüntüsünün yanı sıra hiçbir şey yapmadan öylece evde oturmak çok kötü bir duygu. O yüzden engelli insanların en büyük hayalleri arasında çalışmak ve kendi ekonomik gücüne sahip olmak vardır” dedi.

EKPSS’DEN 70 VE ÜZERİ NOT ALMAK GEREKİYOR

Kamuda görev yapan engelli insanların sayısında son yıllarda büyük artış yaşandığını kaydeden Kassap, “Şuanda Milli Eğitim Bakanlığı çoğunluğunu engelli insanların oluşturacağı bin 540 personel alacağını duyurdu. Duyuruda işe girecek olan insanların sürekli olarak işçi kadrosunda görev yapacağı ifade ediliyor. Milli Eğitim açmış olduğu bu kadrolar ile ilgili başvuruları almaya başladı. EKPSS’den 70 ve üzerinde puan alan tüm engelli arkadaşlarımız söz konusu bu kadrolar için başvurabilir. Başvurular tamamlandıktan sonra sözlü sınav ve kura çekilişi yapılacak.” diye konuştu.

Share
292 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.