hava 35° Orta
DOLAR 32,8616 % % 0.15
EURO 35,1718 % % -0.14
GRAM ALTIN 2.495,92 % % 0,25
ÇEYREK A. 4.080,82 % % 0,25
BITCOIN 63.994,57 % -2.578
SON DAKİKA

EŞ UYUMUNDA YENİ UFUK: DANS

Son Güncelleme :

16 Kasım 2015 - 21:29

/ 550 views kez okundu.
EŞ UYUMUNDA YENİ UFUK: DANS

EŞ UYUMUNDA YENİ UFUK: DANS

 

SİNAPS olarak, dans yoluyla eşinizle aranızda olabilecek duygusal problemlerinizi ve iletişim sorunlarınızı çözmeyi hedefledik. NOVA müzik merkeziyle ortaklaşa bir proje gerçekleştirdik. 1940 yılından beri ABD’de uygulanan bir terapi yöntemi olan dans terapisini Adana’da ilk kez çiftlerin iletişimlerini güçlendirmek amacıyla uygulayacağız.

 

ADANA (GÜNEY HABER)- SİNAPS olarak, dans yoluyla eşinizle aranızda olabilecek duygusal problemlerinizi ve iletişim sorunlarınızı çözmeyi hedefledik. NOVA müzik merkeziyle ortaklaşa bir proje gerçekleştirdik.

1940 yılından beri ABD’de uygulanan bir terapi yöntemi olan dans terapisini Adana’da ilk kez çiftlerin iletişimlerini güçlendirmek amacıyla uygulayacağız.

Dans terapisi kişinin sosyal, bilişsel, duygusal ve fiziksel gelişimine yardımcı olmak için hareketi kullanan bir psikoterapi türüdür. Dans terapistleri kişilerin iletişim becerilerini, pozitif benlik imajlarını ve duygusal dengelerini geliştirmesine yardımcı olmaya çalışır. Bu amaçla değişik teknikler kullanırlar.

Doktorlar, Aile Danışmanları, Klinik Psikologlar, Psikolojik Danışmanlar ve Dans eğitmenleriyle oluşturulan geniş bir uzman ekiple hazırlanan bu projede evli ya da evlilik öncesi süreçteki çiftlerin iletişimlerini geliştirmeyi hedefliyoruz.

Seanslarda görselleştirmeler de kullanılacaktır. Örneğin çiftlerden dans ettikleri sırada güzel, sakin bir kumsalda olduklarını hayal etmelerini istenebilir. Çiftin hareketlerini, önemli duygularını ifade ettiği sırada aynada gösterilir.. Bu yöntemin bir tür güvenlik duygusu verdiği ve kişinin duygularının onaylanmasını sağladığı düşünülmektedir.

Dans terapisini deneyimledikten sonra çiftler, duyguları hakkında daha özgürce konuşabilir kendileri ve diğer insanlar arasında kurdukları bariyerleri yıkabilirler. En sonunda psikolojik açıdan çiftlerin daha sağlıklı hayatlar sürdürebilecekleri, daha güçlü iletişim kuracakları öngörülmektedir.

 

FAYDALARI

Dans terapisi, kişilerin duygularını ifade etmesinin kolay bir yoludur. Kişilerin özsaygılarını yükseltmeye, denge ve koordinasyonu öğrenmelerine, çiftlerin birbirlerine uyumlarının güçlendirilmesine yardımcı olur.

Dans terapisi iyi dans etmeyen kişilere de uygundur ve hatta dans pistinde sakarlaşan insanlara bile iyi gelebilir. Dans terapilerinde asıl vurgu özgür hareket, adımlarını kısıtlamama ve kişinin gerçek duygularını ifade etmesi üzerinedir. Hatta hareketlerinde aksamalar olan ya da tekerlekli sandalyeye bağlı yaşlı kimseler bile dans terapisine katılabilir. Tüm yapmaları gereken müziğin ritmi içerisinde bir şekilde hareket etmektir.

Dans terapisi bir dönem etkisiz, bir “iyi hissetme” tedavisi olarak görülmüştür ancak şimdilerde daha fazla saygı görmektedir. Yapılan çok sayıda araştırma dans terapisinin insanlara psikolojik sorunlarının üstesinden gelmeleri için yardımcı olmada etkili bir araç olabileceğini ortaya koymuştur.

1993 yılında bilişsel eksikliği olan yaşlılar üzerinde yapılan bir çalışma, dans terapisinin fonksiyonel yetileri önemli ölçüde yükselttiğini göstermiştir. Hastalar dengelerini, ritim duygularını, ruh durumlarını ve sosyal etkileşimlerini geliştirmiştir.

1999 yılında 21 üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bir pilot çalışma dört ila beş kişilik gruplarda iki hafta boyunca dans terapisi seanslarına katılanların sınav anksiyetelerinde azalma olduğunu göstermiştir. Sonraları katılımcılar dans hareketi deneyiminin pozitif olduğunu ve kendilerine psikolojik bir anlayış sağladıklarını bildirmişlerdir. Araştırmacılar dans terapisinin sınav anksiyetesinin üstesinden gelmeleri için uygun bir tedavi yöntemi olabileceği ve daha fazla araştırılması gerektiği sonucuna varmışlardır.

Dans etmek her yaşta insanın formda kalmak için uygulayabileceği bir yöntem.  Hem duygusal hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız için yararlıdır.

Dans terapisi; Çift uyumunu arttırır, Mutlu hissetmenizi sağlar, Stres ve depresyonu ortadan kaldırır, Kalbinize yardımcı olur, Kilo kontrolünüzü sağlar, Enerjinizi arttırır, Esnekliğinizi, dayanıklılığınızı ve gücünüzü arttırır.