logo

11 Şubat 2019

Ev hanımlarına ek gelir oldu

Ülke genelinde plastik poşet kullanımına getirilen sınırlama bazı ev hanımlarına ek gelir oldu. Bazı ev hanımları insanların market alışverişlerinde kullanması için file örerken, kazandıkları paralar ile aile bütçesine katkı sağlamaya başladılar.

ADANA (GÜNEY HABER)-Ülke genelinde plastik poşet kullanımına getirilen sınırlama bazı ev hanımlarına ek gelir oldu. Bazı ev hanımları insanların market alışverişlerinde kullanması için file örerken, kazandıkları paralar ile aile bütçesine katkı sağlamaya başladılar.

Çevre Kanunu kapsamında yapılan düzenleme ile birlikte 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetler marketlerde para ile satılmaya başlarken, insanlar her defasında poşete para ödememek için alışveriş filesi kullanmaya başladı. Alışveriş filelerine olan talebin artması birlikte bazı ev hanımları alışveriş filesi örerek para kazanmaya başladı.

Arkadaş grupları olarak birlikte alışveriş filesi ördüklerini ve ördükleri bu fileleri satarak bir kazanç da elde ettiklerini belirten Yasemin Güdül; “Kış mevsimi boyunca biz kadınların vazgeçilmezidir örgü örmek. Arkadaşlarımızla birlikte tanıdığımız, arkadaş olduğumuz yüncülerde hep birlikte güzel kışlık ürünler örüyoruz. Ancak poşetlerin ücretli olmaya başlamasıyla birlikte eskiden kullandığımız fileler moda olmaya başlayınca örgüleri bir kenara koyduk ve file örmeye başladık. Ördüğümüz bu fileler çok beğenilince bu bir iş haline getirdik ve vaktimizin neredeyse büyük bir kısmını file örmeye harcıyoruz ve bu sayede de aile geçimine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Siparişleri yetiştiremiyoruz

File örmeye başladıklarından bu yana çok sayıda sipariş aldıklarını elbirliği ile çalışmalarına rağmen siparişleri zor yetiştirdiklerini kaydeden Güdül; “Ocak ayından bu yana file örmeye başladık. Siparişler gerçekten çok yoğun ve arkadaşlarımızla elbirliği halinde yapmamıza rağmen siparişleri yetiştirmekte zorlanıyoruz. Önceleri hobi ve vakit geçirme amacı ile burada oturup örgü örerken şuanda yaptığımız işlerden para kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hem arkadaşlarımızla vakit geçiriyoruz hem de para kazanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Share
217 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.