logo

29 Haziran 2019

Evine kavuşmak için gün sayıyor

Türk Kızılayı tarafından Suriye’de yapılan sağlık taraması sırasında doğuştan kalp hastası olan Aye bebek, Adana’da ameliyat edilerek sağlığına kavuştu. Annesi ile birlikte Adana’ya gelen Aye bebek Suriye’deki ailesine kavuşmak için gün sayıyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Türk Kızılayı tarafından Suriye’de yapılan sağlık taraması sırasında doğuştan kalp hastası olan Aye bebek, Adana’da ameliyat edilerek sağlığına kavuştu. Annesi ile birlikte Adana’ya gelen Aye bebek Suriye’deki ailesine kavuşmak için gün sayıyor.

Suriye’nin Hama kentinde yaşarken rejim güçlerinin saldırısı sonucu İdlip’e göç eden Yusuf ailesi, burada Türk Kızılayı ekiplerince sağlık taramasından geçirildi. Bu sırada Yusuf ailesinin küçük kızları olan 2 yaşındaki Aye’nin kalbinde büyük bir delik olduğunu tespit ederek, tedavisinin Türkiye’de yapılması için çalışma başlattı.

Yapılan incelemelerin ardından tedavi olması için annesi Sevre Resle Muhammed Um Rahaf ile birlikte Türkiye’ye gelen Aye bebek, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Kalp Damar Cerrahisi Bölümünde ameliyat olan Aye bebeğin sağlık durumu iyiye gidiyor. Aye bebeğin doktorları beklenenden daha iyi bir ameliyat gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Aye bebeği birkaç gün sonra taburcu edebileceklerini söyledi.

Doktorlara ve Türkiye’ye teşekkür eden anne Sevre Resle Muhammed Um Rahaf, “Kızılay’a, ameliyatı yapan doktorlara, hastane yönetimine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar teşekkür etsem azdır. Kızımın hem hasta olduğunu tespit ettiler, hem de tedavi ettiler. İnşallah Aye daha da sağlık olacak. Bir an önce hastaneden taburcu olmayı istiyoruz” dedi.

AYE, ABLASINI VE BABASINI ÇOK ÖZLEDİ

Ailesinin İdlip’te zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini belirten anne Rahaf, “Bir an önce evimize dönmek istiyoruz. Aye, 5 yaşındaki ablası Rahaf El Yusuf’u, babasını ve evini çok özledi. O yüzden burada gün sayıyoruz. Babası ve ablası da Aye’yi çok özledi. Onlarda Suriye’de bizim yolumuzu gözlüyor. Onların Türkiye’ye giriş izinleri yok, eğer olsaydı şimdi onlarda kızımın hasta yatağının başında olurdu” diye konuştu.

Share
2172 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.