hava 28° Orta
DOLAR 32,9298 % % 0.08
EURO 35,3217 % % -0.16
GRAM ALTIN 2.454,34 % % -0,62
ÇEYREK A. 4.012,85 % % -0,62
BITCOIN 61.990,00 % 5.569
SON DAKİKA

“Ezbere Antibiyotiğe başlamayın!”

Son Güncelleme :

12 Ağustos 2016 - 17:19

/ 574 views kez okundu.
“Ezbere Antibiyotiğe başlamayın!”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Özer ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Melek Büyükkınacı bir hekime danışılmadan antibiyotik kullanımının sakıncalı olduğunu hatırlatarak çocuklarda, bebeklerde ve gebelerde antibiyotik kullanımı hakkında uyarılarda bulundu.

ADANA (GÜNEY HABER)-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Özer ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Melek Büyükkınacı bir hekime danışılmadan antibiyotik kullanımının sakıncalı olduğunu hatırlatarak çocuklarda, bebeklerde ve gebelerde antibiyotik kullanımı hakkında uyarılarda bulundu.

Reçetesiz antibiyotik satışının yasaklanmış olmasının, gereksiz antibiyotik kullanımını ve ilaç direnci gelişimini önleyen olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Özer, çocuklarda, bebeklerde ve gebelerde antibiyotik kullanımı hakkında konuştu.

“KREŞ VE OKULA BAŞLANAN İLK YIL ENFEKSİYONDA ARTIŞ OLABİLİR”

Çocuklarda antibiyotik kullanımı hakkında konuşan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Özer, “6 ayını doldurmuş bebeklerde ve çocukluk çağında ateşli enfeksiyonların çok büyük bir kısmı virüslere bağlıdır. Dolayısıyla antibiyotik tedavisinden fayda görmez.  Kreş ya da okula başlanan ilk yıl, çocukların ateşli enfeksiyon sıklığında belirgin bir artış beklenir.  Bu durumun da yine büyük oranda virüslere bağlı olduğu akılda tutulmalıdır” şeklinde konuştu.

DOKTOR ÖNERİSİ OLMADAN ANTİBİYOTİĞE BAŞLANMAMALI

Reçetesiz antibiyotik satışının yasaklanmış olmasının, gereksiz antibiyotik kullanımını ve ilaç direnci gelişimini önleyen olumlu bir gelişme olduğunu hatırlatan Uzm. Dr. Özer, “Şiddetli orta kulak iltihabı, sinüzit, akciğer ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi, bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı ihtiyacı doğar. Antibiyotik kullanımı ve hangi antibiyotiğin verileceğini çocuk doktoru, fiziki muayene ve gerekli görülürse yapılacak testlerden sonra belirlenmeli, doktor önerisi olmadan antibiyotiğe başlanmamalıdır” dedi.

BEBEKLERDE ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Bebeklerde antibiyotik kullanımına da değinen Uzm. Dr. Özer, “Yenidoğan dönemi olarak adlandırılan hayatın ilk 1 ayı, bebeklerin savunma sisteminin çok zayıf olduğu, bu nedenle her türlü enfeksiyona açık olduğu çok hassas bir dönemdir. Hayatın ilk 1 ayında yaşanan ateşli her durum, bebeğin hastaneye yatırılarak gözetim altına alınmasını gerektirir. Bebeğin beslenme durumu, sıvı kaybı, fiziki muayene bulgularının yanısıra mutlaka laboratuvar testleri de yapılarak, antibiyotik ihtiyacına karar verilir” şeklinde konuştu.

ANTİBİYOTİK KARARI HEKİME BIRAKILMALI

Yenidoğan dönemindeki ateşli enfeksiyonlarda genellikle damar yolundan antibiyotik kullanımının tercih edildiğini hatırlatan Uzm. Dr. Özer, “1. aydan 6. ayın sonuna kadarki Madult.net erken süt çocukluğu döneminde ateşli enfeksiyonlar çok sık değildir; görülürse de büyük çocuklarda olduğu gibi öncelikle virüs enfeksiyonları akla gelir. Ancak bakteri enfeksiyonları arasında orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu ve akciğer enfeksiyonu başı çektiğinden mutlaka doktor görüşü alınmalı, antibiyotik kararı doktora bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“ANNE ADAYI KULLANICAĞI İLAÇLARA DİKKAT ETMELİ”

Hamilelik döneminde antibiyotik kullanımı hakkında konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Melek Büyükkınacı, “Hamilelik dönemi, anne adayının her açıdan kendisine dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Anne adayı alacağı ilaçlara dikkat etmelidir. İlaçlar; bebeğin gelişiminin yanı sıra anne adayı ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Hamilelikte kullanılması durumunda anne adayı ve bebeğe zarar verecek ilaçların başında antidepresan ve antibiyotikler gelmektedir” dedi.

“GEBELİK, ANTİBİYOTİK KULLANIMINA KESİN ENGEL DEĞİLDİR”

Hamilelik döneminde çeşitli sebeplerle antibiyotik kullanımının gerekebileceğini belirten Op. Dr. Büyükkınacı, “En sık görülen sebepler arasında idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, diş tedavileri, sinüzit, apse, ishal gibi nedenler gelmektedir. Gebelik antibiyotik kullanımına kesin olarak engel bir durum değildir. Aksi taktirde erken doğum, endometrit, amnionit, zarların normal süreçten erken yırtılması gibi hayati risklere sebep olacak olumsuz durumlar ile gebe karşı karşıya kalabilir” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU KULLANILAN ANTİBİYOTİK, HAYAT KURTARICI OLABİLİR”

Gebelik döneminde kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ve dozajı ayarlanırken gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğunun da göz önünde bulundurulması gerektiğine dikkati çeken Op. Büyükkınacı şöyle devam etti: “Bazı antibiyotikler, belli oranda zararlı olma riskine sahiptir, ancak antibiyotiğin kullanılmaması ve hastalığın tedavi edilmemesi anne açısından daha büyük riskler getirecekse bu gruptaki antibiyotikler de kullanılır. Doğru kullanılan antibiyotik, hayat kurtarıcı olabilir.”