logo

10 Ağustos 2019

Faizlerdeki düşüş sektöre olumlu yansır

Uzun zamandır yüksek olan banka faizleri nedeni ile satış yapamayan ve büyük bir durgunluk içinde olan konut sektörü için önemli bir düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenlemeye göre birçok banka faizlerde indirime gitti. Faiz indirimleri sayesinde sektörde bir canlanma ve hareketlenme bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)-Uzun zamandır yüksek olan banka faizleri nedeni ile satış yapamayan ve büyük bir durgunluk içinde olan konut sektörü için önemli bir düzenlemeye gidildi. Yapılan düzenlemeye göre birçok banka faizlerde indirime gitti. Faiz indirimleri sayesinde sektörde bir canlanma ve hareketlenme bekleniyor.

Banka faizlerinin son dönemde rekor düzeyde artması ile birlikte konut ve otomotiv sektörleri satış yapamadıkları için en durgun dönemlerini yaşıyorlardı. Faizlerde yapılan düşüşler ile birlikte gerek konut gerekse de otomotiv sektörünün toparlanacağını ifade eden sektör temsilcileri, yapılan düzenlemenin sektöre büyük katkı sunacağını ifade ediyorlar.

Konut satışlarının uzun zamandan bu yana ciddi anlamda durduğunu ve bu nedenle faiz indirimleri ile birlikte olumlu gelişmeler beklediklerini kaydeden Gayrimenkul Uzmanı Çağrı Coşar; “Konut sektörünün şuanda içinde bulunduğu maalesef gerçekten çok üzücü. Çünkü satışlar durdu, evler elimizde kaldı. İnsanlar kredi çekmeye olumlu bakmadıkları ve ellerinde de ev alabilecek kadar nakitleri bulunmadığı için ev alma planlarını daha sonraki tarihlere ertelemeyi bu şartlarda daha mantıklı görüyorlardı. Ancak yapılan son düzenleme bize can suyu olacak niteliktedir. Faizleri aşağılara çekilmesi ile birlikte durgun olan bu sektörün bir an önce canlanıp toparlanacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Devlet bankalarının başlattığı faiz indirimlerine özel bankaların da destek vermesi ile birlikte vatandaşlar için kredi alternatiflerinin de arttığına dikkati çeken Coşar; “Faiz indirimlerini ilk etapta devlet bankaları başlamıştı ancak gördüğümüz son haberlerle birlikte çok sayda özel bankada da faizlerin düştüğünü görüyoruz. Böylece kredi çekmeyi düşünenler için alternatifler de artmış oluyor. Yapılan bu çok önemli düzenlemenin etkilerine yakın zamanda göreceğimizi tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

Share
1199 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.