logo

Fenni Muayeneye Test ettirmeden gitmeyin

Otomobillerin periyodik olarak 2 yılda 1 kez yaptırmaları gereken araç muayenelerinde pek çok araç muayene testini geçemiyor. Arızası bulunan veya standart değerlerin altında kalan araçlar için eksiklerini tamamlaması için 2 kez ücretsiz olarak muayene hakkı veriliyor, fakat bu kez de geçemeyen araçlar yeniden muayene ücreti vermek zorunda kalıyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Otomobillerin periyodik olarak 2 yılda 1 kez yaptırmaları gereken araç muayenelerinde pek çok araç muayene testini geçemiyor. Arızası bulunan veya standart değerlerin altında kalan araçlar için eksiklerini tamamlaması için 2 kez ücretsiz olarak muayene hakkı veriliyor, fakat bu kez de geçemeyen araçlar yeniden muayene ücreti vermek zorunda kalıyor.

Motorlu taşıtlar için zorunlu olan araç muayeneleri birçok araç sahibi için korkulu rüyaya dönüşüyor. Araçlarına gereken bakımı yaptırmayan veya araçlarında oluşan arızaları önemsemeyen araç sahipleri, muayene istasyonlarını geçemiyor. Araç muayenesini geçebilmek için araçlarını tamir ettiren sürücülerden ikinci başvurularında ücret alınmazken, pek çok araç ikinci müracaatı sırasında da uygulanan testi geçemediği için sahibi yeniden muayene ücreti ödemek zorunda kalıyor.

TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayenesi sırasında araçların yüzden fazla özelliğinin kontrol edildiğini kaydeden oto tamircisi Ufuk Temel, “Günümüzde pek çok oto tamircisi, işyerlerine araç muayene istasyonunda bulunan test ünitelerini kurdurdu. Burada amaç muayene gidecek olan aracı bu test istasyonlarından geçirdikten sonra eksiğini ve arızalarını tespit etmek… Aracın yeni model, eski model olması fark etmiyor. Yeni araçlarda daha çok özellik bulunduğu için daha çok testten geçiriliyor. Bu nedenle eski model araçlar, muayeneden daha kolay geçebiliyor” dedi.

MUAYENE ÖNCESİ EKSİKLİKLERİNİZİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Araç sahiplerinin muayeneye gitmeden önce araçlarını mutlaka test istasyonu bulunan oto tamircilerinde kontrol ettirmesinde fayda olduğunu kaydeden Temel, “Araçlar genellikle fren testlerinden kalıyor. Aracın fren ayarlarının birbiri ile örtüşmesi gerekiyor. Ayrıca eksik parçası bulunan araçlarda yine muayeneyi geçemiyor. Egzozu delik olan veya egzoz ünitesinde eksik parçası bulunan araç da yine muayeneden geçemez. Bu ve bunlar gibi pek çok neden aracın muayeneyi geçmemesine neden olabilir. Muayeneye gitmeden bunlar tespit edilebilir. Bu istasyonlarda yine ücrete tabidir. İsteyenler ücretini ödeyip, muayene eksiksiz gidebilirler” diye konuştu.

Share
446 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.