Adana Güney Haber

Fiyatı dudak uçuklatıyor

Fiyatı dudak uçuklatıyor
24 views
16 Kasım 2019 - 2:08

Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği artmaya başlayan ejder meyvesi fiyatı ile şaşırtmaya devam ediyor. Özel seralarda yetiştirilen ejder meyvesinin, 250 gr-350 gr ağırlığına sahip olanları tanesi 10 liradan satılırken 350 gr ve üzeri bir ağırlığa sahip olanları ise tanesi 15 liradan satılıyor.

(HABER MERKEZİ)-Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği artmaya başlayan ejder meyvesi fiyatı ile şaşırtmaya devam ediyor. Özel seralarda yetiştirilen ejder meyvesinin, 250 gr-350 gr ağırlığına sahip olanları tanesi 10 liradan satılırken 350 gr ve üzeri bir ağırlığa sahip olanları ise tanesi 15 liradan satılıyor.

Klasik ürünlerin ekiminden umdukları geliri elde edemeyen üreticiler, yeni ürünlere yönelmeye başladı. Üreticilerin son gözdesi ise tanesi 15 liradan alıcı bulan ejder meyvesi oldu. İlk olarak Mersin’de ekimi yapılan adını oradan duyurduktan sonra çok sayıda üreticinin ekimini yaptığı ejder meyvesi hem yurt içinden hem de yurt dışından büyük talep görüyor.

Ejder meyvesinin üreticilerin son zamanlarda büyük ilgi gösterdikleri bir meyve olduğunu belirten Mikail Kurt; “Ejder meyvesi iklim uyumu bakımında özellikle Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmeye başlanılan ve fiyat olarak da tane işi satılan pahalı bir meyvedir. Büyük bir özenle yetiştirilen ejder meyvesi tanesi 10 lira ile 15 lira arasında satılıyor. Ejder meyvesi son zamanlarda moda haline gelmiş bir meyvedir. Aynı zamanda da fiyatı oldukça yüksektir. Bu nedenle yıllardır ektikleri ürünlerden bekledikleri kazancı elde edemeyen üreticiler de bu meyvenin yetiştiriciliğine yöneldiler. Ejder meyvesi şuanda ağırlığına göre değişmekle birlikte ortalama olarak 10 lira ile 15 lira arasında satılması üreticilerin ilgisini bu meyveye çekti. Fiyatının yüksek olmasına rağmen gerek yurt içinden gerekse yurt dışından büyük rağbet görüyor.” ifadelerini kullandı.

Ejder meyvesi yetiştiriciliğinin maliyetli olduğuna da dikkati çeken Kurt; “Ejder meyvesi tropikal bir meyvedir ve Çukurova Bölgesi gibi sıcak yerlerde yetişme alanı bulsa da ürünü yetiştirmek için mutlaka özel seralar gereklidir. Onun haricide diğer sera ürünlerinde olduğu gibi sulama, çok fazla bir işçilik ve gübreleme çok istemez. Aynı zamanda satışa çıktığında diğer sera ürünlerine göre kat kat daha fazla kazanç getirir. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde üretiminin daha da artacağını tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin