logo

12 Temmuz 2018

Fiyatlar normalleşiyor

Haziran ayında zam şampiyonu olan patates ve soğanın fiyatı mevsim normallerine düşmeye başladı. Doğu Anadolu’dan sonra İç Anadolu Bölgesi’nde başlayan hasat sonrasında taze patatesin kilosu meyve sebze halinde 1 TL’ye kadar düşerken soğanın kilosu ise 2 TL’ye kadar düştü.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Haziran ayında zam şampiyonu olan patates ve soğanın fiyatı mevsim normallerine düşmeye başladı. Doğu Anadolu’dan sonra İç Anadolu Bölgesi’nde başlayan hasat sonrasında taze patatesin kilosu meyve sebze halinde 1 TL’ye kadar düşerken soğanın kilosu ise 2 TL’ye kadar düştü.

İç Anadolu Bölgesi’nde patates ve soğan hasadı başladı. Taze ürünlerin piyasaya sürülmesi ile birlikte patates ve soğanın fiyatı düşüşe geçti. Temmuz ayının sonlarına doğru patates ve soğan fiyatının mevsim normallerine dönmesi beklenirken, sebze ve meyve toplantıcıları fiyatından dolayı iç pazarda patates ve soğana talebin giderek azaldığını kaydetti.

Haziran ayı başında patatesin toptan kilosunu 4 liradan sattıklarını belirten hal esnafından Ali Şirinoğlu, “Patates üretiminde yaşanan bazı hastalıklardan dolayı patates üretimi birden bire düştü. Diğer taraftan talebin artması patates fiyatını bir anda zirveye çıkardı. Bu da nihai tüketiciler olan vatandaşları zora soktu. Fiyatı yükseldiği için özellikle patates tüketiminde ciddi azalmalar oluştu. Fiyatların aniden yükselmesi bazı kesimler tarafından seçim spekülasyonu olarak değerlendirilirken, İç Anadolu’da başlayan patates ve soğan hasadı piyasaları rahatlattı” dedi.

HALDE PATESİN KİLOSU 1 TL, SOĞANIN KİLOSU 2 TL

Şuanda Adana Meyve ve Sebze Hali’nde patates ve soğanın kalitesine göre fiyatının değiştiğini kaydeden Şirinoğlu, “Taze patatesin toptan kilosu 1 lira ile 2 lira arasında değişiyor. Elbette bu fiyatlar market ve pazar tezgahına gelene kadar biraz daha yükseliyor. Soğanın fiyatı ise patatesten biraz daha yüksek. Şuanda en ucuz soğanın halde toptan kilosu 2 liradan başlıyor 3 liraya kadar yükseliyor. Önümüzdeki günlerde, Temmuz ayı sonu itibarıyla patates ve soğanın haldeki fiyatlarının 1 liranın altına düşmesini tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Share
261 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.