Adana Güney Haber

Geçerlilik süresi 3 güne indi

Geçerlilik süresi 3 güne indi
88 views
01 Temmuz 2021 - 14:15

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç alım satımları ile ilgili yönetmelikte yapılan yeni düzenlemeye göre 2. el oto satışında ekspertiz raporunun, satıştan önceki 3 gün içinde sistem üzerinden online olarak sorgulanabileceğini, raporsuz satış yapan işletmelerin ceza alacağını bildirdi.

(HABER MERKEZİ)-Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el araç alım satımları ile ilgili yönetmelikte yapılan yeni düzenlemeye göre 2.el oto satışında ekspertiz raporunun, satıştan önceki 3 gün içinde sistem üzerinden online olarak sorgulanabileceğini, raporsuz satış yapan işletmelerin ceza alacağını bildirdi.

2.el araç alım satımında büyük bir öneme sahip olan ekspertiz raporu ile ilgili önemli bir düzenleme hayata geçirildi. Yapılan düzenleme ile birlikte ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içinde ekspertiz raporunun alınması gerektiği ifade edildi.

Yapılan yeni düzenlemenin detaylarını paylaşan Ömer Faruk Şuhul; “Ekspertiz raporu, 2. el otomobilleri güvenle kullanmak için büyük önem taşıyor. Oto ekspertiz raporunda aracın motoru, iç aksamı, kaportası ve tamponu detaylı bir şekilde inceleniyor. Ekspertiz raporuyla, aracın kaza geçirip geçirmediği tespit edilebiliyor. Piyasada kazalı 2. el otoların sorunsuz gibi satılması, parçalanan araçların birleştirilip müşterilerin aldatılması gibi sorunlara karşı ekspertiz raporu kritik işlev görüyor. Bu kadar öneme sahip olan bu rapor için Bakanlık önemli bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Artık bundan sonra alınan ekspertiz raporunda geçerlilik süresi 3 gün oldu.” dedi.

Bu uygulama sayesinde insanların kafasında soru işareti kalmayacağını belirten Şuhul; “Ekspertiz zorunluluğu önemli bir durum insanlar aldıkları arabaların nasıl olduğunu ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilemiyorlar ama ekspertiz yapıp araba aldıkları zaman aracın bütün eksiklerini, arabanın uygunsuz olan bütün her şeyini öğrenecekler. Bunun geçerlilik süresinin de 3 güne indirilmesi araç satın alacak olan insanların kafalarının daha net olmasını sağlamada büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -