hava 34° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,9674 % % 0.2
EURO 35,3528 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.467,40 % % -0,09
ÇEYREK A. 4.034,19 % % -0,09
BITCOIN 61.207,87 % -0.264
SON DAKİKA

Hakverdi: “Türkiye parti devletine dönüşecek”

Son Güncelleme :

17 Şubat 2017 - 0:26

/ 466 views kez okundu.
Hakverdi: “Türkiye parti devletine dönüşecek”

CHP Adana İl Emek Bürosu’nun düzenlediği “Anayasa Değişikliği ve Referandum” konulu panel yoğun katılımla gerçekleştirildi:

CHP (5) 

Hakverdi: “Türkiye parti devletine dönüşecek”

 

CHP Adana İl Emek Bürosu’nun organize ettiği,  İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin konuşmacı olarak katıldığı  “Anayasa Değişikliği ve Referandum” konulu panel Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı.

 

ADANA (GÜNEY HABER)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Emek Bürosu’nun organize ettiği,  İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin konuşmacı olarak katıldığı  “Anayasa Değişikliği ve Referandum” konulu panel Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Panel, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ilçe başkanları, partililer ve yurttaşların katılımıyla, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başladı.

Açış konuşmasını yapan İl Emek Bürosu Yöneticisi Nejat Altınok, “16 Nisan gecesinde ‘Hayır’la başlayacak değişimin Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda tüm ülkemiz surlarını kuşatmasını diliyorum” dedi.

Referandum sürecinde CHP örgütlerine büyük görev düştüğünü ifade eden CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut,  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün,  28 Ekim 1923’de “Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” şeklindeki sözlerini anımsatarak, “Biz de 17 Nisan sabahında Cumhuriyeti bir kez dana ilan edeceğiz” diye konuştu.

Anayasa değişikliğini isteyenlerin “Evet”i savunacak hiçbir haklı gerekçelerinin olmadığını vurgulayan Barut, “Bizim ise ‘Hayır’ı savunacak yüzlerce geçerli nedenimiz var. Bunun farkında oldukları için ateş bacayı sardı ve yatıp kalkıp CHP’yi terörle, terör örgütleriyle bağdaştırmaya çalışıyorlar ama terör çamurunun değil lekesi, tozu bile CHP’ye ve CHP’lilere bulaşmaz. Hiç kimseyi ayrıştırmadan, kendi tarihimize sahip çıkıp, saygı duyarak, ülkemiz, Cumhuriyetimiz ve geleceğimiz için 17 Nisan’da ‘Hayır’lı bir sonuç çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde iddia edilenin aksine Cumhurbaşkanını yargılamanın mümkün olmadığının altını çizerek, “Aklımızla dalga geçiyorlar. Getirmek istedikleri rejimde seçilecek Cumhurbaşkanını yargılamak mümkün değil” şeklinde konuştu.

Partili olacak Cumhurbaşkanının milletvekillerini, il başkanını, bakanları atayacağını ve Türkiye’nin bir parti devletine dönüşeceğini kaydeden Hakverdi, “Böylece partili olmayan hiç kimsenin devlette yer alma imkanı kalmayacak” dedi.

Tek adamlık rejimini getirecek olan anayasa değişikliğinin işsizliği, yoksulluğu, terörü bitirmeyeceğini dile getiren Hakverdi, “Bu ikinci kurtuluş savaşımızdır. Bugün rejim değiştirilmek ve Cumhuriyet ortadan kaldırılmak isteniyor. Bu bir parti meselesi değil ülke meselesidir. Bu bilinçle çalışacağız ve bu kurtuluş savaşını biz kazanacağız” diye konuştu.

İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil de anayasa değişikliği ile rejimin değiştirilmek istendiğinin altını çizerek, anayasa değişikliği teklifinin kabul edilmesi halinde neler olacağını madde madde anlattı.

“Doğan görünümlü şahin” benzetmesini anayasa değişikliği teklifine uyarlayan Tamaylıgil, “Bugün yapılmak istenen Cumhurbaşkanlığı görünümlü Başkanlıktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de örtülü ödeneğin yakın zamana kadar sadece Başbakan tarafından kullanılabildiğini anımsatan Tamaylıgil, iktidarın bir gece yarısı operasyonuyla bu hakkın Cumhurbaşkanına da verildiğini, anayasa değişikliğiyle de ülkenin tüm bütçesinin Cumhurbaşkanına verilmek istendiğini aktardı. Tamaylıgil, “Tüm yetkilerin tek elde toplandığı bu yönetim modeline geçmişte mutlak monarşi, bugün ise diktatörlük olarak adlandırılıyor ama ülkemizi diktatörlere teslim etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.