Adana Güney Haber

HALKBANK’A SON 2 SENEDE 5,2 MİLYON KREDİ BAŞVURUSU

HALKBANK’A SON 2 SENEDE 5,2 MİLYON KREDİ BAŞVURUSU
118 views
30 Temmuz 2021 - 21:08

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “KİT Komisyon toplantılarında Halkbank’a sorulan sorulara gelen cevapları değerlendirdi. Milyonlarca kişinin kredi kullanmak zorunda kalmasını değerlendiren; Orhan Sümer, “Ekonomi iyi durumda diyen iktidar, Halkbank’tan vatandaşın kullandığı zorunlu kredilere baksın” Dedi

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “KİT Komisyon toplantılarında Halkbank’a sorulan sorulara gelen cevapları değerlendirdi. Milyonlarca kişinin kredi kullanmak zorunda kalmasını değerlendiren; Orhan Sümer, “Ekonomi iyi durumda diyen iktidar, Halkbank’tan vatandaşın kullandığı zorunlu kredilere baksın” Dedi

Orhan Sümer, “İktidar ne kadar pembe tablolar çizmeye çalışırsa çalışsın gerçekleri gizleyemiyor. Vatandaşın mutfağındaki yangın bir türlü sönmüyor. Kamu Bankalarından sadece bir tanesi olan Hakbank, Kit Komisyonu görüşmelerinde sorduğumuz sorulara verdiği cevapla ekonomik durumun ne kadar kötü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Sadece Halkbank’a son iki senede 5.2 milyon bireysel, taşıt ve konut kredisi başvurusu yapılmış. Vatandaş borcu borçla kapatmaya çalıştıkça daha büyük borç batağına saplanıyor.” Dedi.

3 MİLYON KREDİ KARTI BAŞVURUSU

Orhan Sümer, “Artık kimse aldığı maaşla geçinemiyor. Bu sebeple mutlaka hane gelirine ekstra sağlayacak yollar deneniyor. Bunların başında ise kredi kartları geliyor. Milyonlarca kredi kartı mağduru olduğunu biliyoruz. İnsanlar artık kredi kartı kullanırken kırk defa düşünüyor. Buna rağmen Halkbank’a son iki sene içerisinde 3 milyon adet kredi kartı başvurusu yapılmış. İnsanların çaresizliğini görmeyen iktdar yetkilileri ise ekonominin çok iyi olduğunu dile getiriyor. Artık saraylardan çıkıp sokağa bakmanın zamanı geldi de geçiyor” dedi.

Orhan Sümer, “Bankacılık sistemleri sadece ulusal bazda değerlendirilebilecek konular değil. Uluslararası bankacılık sisteminde ne yazık ki ülkemizin imajı belirli nedenlerle sarsılmış durumda. Bunda kamuouyuna yansıyan ve herkesin bildiği İran Ambargosunun iktidara yakın kişilerce, iktidarın bilgisi dahilinde delindiği, bazı siyasi kişilerin rüşvet aldığı iddiaları büyük yer tutuyor. ABD’de dava halen devam ediyor. Ancak olası bir yaptırım söz konusu olursa Banka hiç bir hazırlanığının olmadığını açıkça söylüyor. Ayrıca verilen kredilere baktığımızda kamu bankaları ne yazık ki tek adam rejiminin, kişiye özel finansörleri haline getirilmiş durumda.” Dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin