hava
DOLAR 32,5544 % % 0.12
EURO 35,0223 % % 0.36
GRAM ALTIN 2.439,59 % % 0,17
ÇEYREK A. 3.988,72 % % 0,17
BITCOIN 65.202,14 % -0.764
SON DAKİKA

Hayata tutunma zincirleri çöp süzgecine dönüştü 

Son Güncelleme :

30 Haziran 2017 - 0:30

/ 271 views kez okundu.
Hayata tutunma zincirleri çöp süzgecine dönüştü 

HAYATA TUTUNMA ZİNCİRLERİ ÇÖP SÜZGECİNE DÖNÜŞTÜ: ADANA’DA SULAMA KANALLARINDA OLASI BOĞULMALARIN ÖNÜNE GEÇMEK AMACIYLA TAKILAN ZİNCİRLER, DUYARSIZ VATANDAŞLARIN KANALA ATTIĞI ÇÖPLER NEDENİYLE ADETA ÇÖP SÜZGECİNE DÖNÜŞTÜ ADANA SULAMA BİRLİĞİ, ÇİFTÇİLERİN ŞİKAYETİ ÜZERİNE DALGIÇ GÖREVLENDİREREK ZİNCİRLERİ TEMİZLETMEYE BAŞLADI

ADANA (İHA) – Adana’da sulama kanallarında olası boğulmaların önüne geçmek amacıyla takılan zincirler kanala atılan çöplerin birikmesi nedeniyle adeta çöp süzgecine dönüşünce tarlalara giden suyun debisi düştü. Adana Sulama Birliği tarafından görevlendirilen bir dalgıç, düzenli olarak zincirdeki çöpleri temizliyor.
Adana’da son 14 yılda 273 kişinin baraj gölü ve sulama kanallarında hayatını kaybetmesi üzerine Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü, boğulma tehlikelerine karşı vatandaşların tutunabilmesi için sulama kanallarının çeşitli yerlerine halat ve zincir yerleştirdi. Yurt Mahallesi’ndeki Mavi Bulvar’da bulunan zincirlerin bir kısmı, duyarsız vatandaşların kanala attıkları çöpler nedeniyle tıkanarak adeta çöp süzgecine dönüştü. Çöpler nedeniyle suyun debisi düşünce su bekleyen çiftçiler de mağdur oldu. Çiftçilerin şikayeti üzerine harekete geçen Adana Sulama Birliği, görevlendirdiği bir dalgıçla zincirleri düzenli olarak temizletmeye başladı.

“TATİLİMİZİ KANALDA YAPIYORUZ”
Dalgıç Karahan Toygar (45), her bir zincirin temizlik işleminin bir saat sürdüğünü belirterek, 15-20 günde bir temizlik yaptığını anlattı. Zincirden her türlü çöp çıktığını anlatan Toygar, şunları söyledi:
“Çöpler nedeniyle kanaldaki su resmen duruyor, göl oluyor. Vatandaşlardan ricam, çöplerini kanala atmasınlar. Adanamızın her tarafı su, Venedik gibi kanallarımız var ama vatandaşlarımız biraz duyarlı olsunlar. Su işi zor iş. Vatandaşlar denizde, havuzda tatil yapıyor ama biz de tatilimizi kanalda yapıyoruz. Hava sıcak, suyun da akıntılı olması zorluyor” ifadelerini kullandı.