Adana Güney Haber

Hayvan yemlerinde fiyatlar arttı

Hayvan yemlerinde fiyatlar arttı
12 views
21 Kasım 2019 - 13:59

Hayvancılık ile uğraşanların en büyük maliyet kalemlerinin başında gelen hayvansal yemlerde fiyatlar artmaya devam ediyor. Hayvansal yemlerde yaşanan fiyat artışlarının da süt fiyatlarını ve diğer hayvansal ürünlerin fiyatlarını arttırması bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)-Hayvancılık ile uğraşanların en büyük maliyet kalemlerinin başında gelen hayvansal yemlerde fiyatlar artmaya devam ediyor. Hayvansal yemlerde yaşanan fiyat artışlarının da süt fiyatlarını ve diğer hayvansal ürünlerin fiyatlarını arttırması bekleniyor.

Son zamanlarda birçok üründe etkili olan fiyat artışlarının etkilerini hayvan yemlerinde de görebiliyoruz. Üreticileri en çok zorlayan maliyet unsuru olan yemler, fiyat artışları sonrasında üreticileri daha da zorlamaya devam edeceğe benziyor.

Hayvan yemlerinde yaşanan fiyat artışları hakkında bilgiler veren Yem Satıcısı İsmail Güler; “Hayvan yemlerini hayvancılıkla uğraşan üreticiler mutlaka almak zorundadırlar. Üreticiler hayvan yetiştiriciliğinde diğer maliyetleri bir kenara bırakırsak en çok yem fiyatlarından şikayet ettiklerini belirtiyorlar. Çünkü yem fiyatlarına sürekli zamlar yapılıyor. Üreticinin almış olduğu bir çuval yem ise ortalama olarak bir hayvana en fazla bir hafta yetiyor. Eğer daha çok sayıda hayvan ile hayvancılık yapanları göz önüne alırsak onların maliyetlerinin de daha fazla arttığını söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı. 

Yem fiyatlarının artışı ve artış sonrası hayvan türevi ürünlerde de fiyat artışlarının olabileceği konularında bilgiler veren Güler; “Hayvancılıkta yem türleri çok farklıdır. Süt yemleri, besi yemleri, buzağı başlangıç ve buzağı büyütme yemleri gibi çok sayıda yem türü vardır. Üreticiler kendi ihtiyaçlarına ve hayvan sayılarına göre bu yem türlerinin hemen hemen hepsinden almak zorunda kalıyorlar. Şuanda buzağı başlangıç yemini 85 liraya satıyoruz. Hayvanın gelişmesi için bu yemi yemesi gerekiyor. Öte yandan süt yapan sığır süt yemi 110 liradan satılıyor. Bunlar ise hayvanlara en fazla 1 hafta yetebiliyor. Fiyat yüksek ancak bizlik bir durum değil. Bizler de zamlı alıp bu şekilde satıyoruz. Yem fiyatlarının artmasının etkisini ise hayvansal ürünlerin fiyatlarının artması ile göreceğimizi tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin