logo

HGS

Otoban yolu malumunuz ücretli araçlarda Hızlı Geçiş Sistemi kısa adıyla HGS veya Otomatik Geçiş Sistemi kısa adıyla OGS bulunması gerekiyor. Bu iki sistemden bir tanesi olmazsa kaçak geçiş yapmış oluyorsunuz. Bu da büyük para cezalarına neden oluyor.
Araç sürücüleri çoğunlukla HGS kullanıyor fakat HGS etiketi almak hiç de kolay olmuyor. Özellikle Adana’da HGS almak daha da zor oluyor sistem OGS ye göre daha yavaş olmasına rağmen talep her geçen gün artıyor.
HGS etiketini bankalar ve PTT şubeleri veriyor Fakat PTT şubelerinde her zaman HGS etiketi bulunmuyor. PTT şubeleri gelen müşterileri ellerinde HGS etiketi olmadığı için geri gönderiyor. Peki, neden PTT şubeleri ellerinde yeterli miktarda HGS etiketi bunun durmuyor? Doğrusu bunu hiç ama hiç anlayamıyorum.
Geçenlerde yeni aldığım aracımı HGS etiketi almak istedim ve tam tamına 5 PTT Şubesi dolaştım. Fakat hiçbirinden HGS etiketi alamadım. Sonrasında bankalarda HGS etiketi sattığını hatırladım ve özel bir bankanın şubesine giderek HGS etiketi almak istedim.
Maalesef gittiğim bankanın şubesi nerede yeni HGS etiketi olmadığını söylediler. Peki, ama piyasada neden bu kadar az HGS etiketi satılıyor? Sanki karaborsada satılıyor…
Bir araca yeni bir HGS etiketi almak neden bu kadar işkenceye dönüşüyor? Nereye baktıysam HGS etiketi bulamadım. Sonra başka bir bankaya gittim ve orada herkese etiketi olduğunu söylediler. Fakat bankanın satmış olduğu HGS etiketi çok pahalı olduğu için almadım.
Ertesi gün sabah çok erkenden PTT Merkez şubeye giderek burada HGS etiketi almak için sıraya girdim. HGS etiketi olduğunu öğrenince büyük sevinç yaşadım. Yapılan işlemlerin ardından iş ödemeye geldi.
PTT görevlisi benden 12 lira 50 kuruş HGS etiketi ücreti aldı ve sistemin içerisinde 50 liralık bakiye olduğunu ifade etti. Yani bir HGS sistemi için toplamda 62 lira 50 kuruş para ödemiş oldum. Eğer HGS sistemini PTT’den değil de bankalardan almış olsaydım 70 lira para diyecektim ve bu kadar stres yaşamayacaktım.
Bu arada Adana’da otoban  karayolu çevre yolu olarak kullanılıyor. Dolayısıyla da Adana’da yaşayan bir insan yılda bir defa tatile giderken o HGS etiketini bulunduruyor. Bakiyesinde kalan ücretsiz ise yıllarca orada bekliyor beklerken de değerini kaybediyor Anadolu’da bir aracın HGS Siz de 50 lira para yüklemek ne kadar doğru…
İstanbul ve Ankara’da belki de bu bakiyeler bir haftada kurda alınıp tüketile de biliyor fakat Adana gibi Anadolu’da yer alan şehirlerde ücretli otoban yolları çok fazla kullanılmıyor. Bundan dolayı HGS sistemi için acil bir yenilenme yapılması gerektiği inancını taşıyorum.
Ayrıca PTT eğer HGS sistem kullanılmasını istiyorsa elinde yeterince HGS etiketi bulunması gerekiyor. Özellikle yaz döneminde HGS bulmak daha da zorlaşıyor. İşte bu zorlukların düzeltilmesi düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca aynı ürünü bankaların iki katına satması hiç de doğru değil bu nedenle HGS sistemi ile ilgili artık çözüm bulunması gerekiyor.
Ortada bir sistem var ve bu sistemin yetkilisi olan PTT. Artık PTT ‘nin HGS sistemi konusunda gerekli yatırımları yapması ve insanları daha da fazla mağdur etmemesi gerektiğini düşünüyorum.
Bilmem anlatabildim mi?

 

Share
417 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.