logo

İhracat ve ithalat birim değer endeksi azaldı

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Dış Ticaret Endeksleri, Ocak 2019 sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda, ihracat ve ithalat birim değer endeksinin azaldığı bildirildi.

ADANA (GÜNEY HABER)-TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Dış Ticaret Endeksleri, Ocak 2019 sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda, ihracat ve ithalat birim değer endeksinin azaldığı bildirildi. İhracat birim değer endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,5 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde %4,8, ham maddelerde (yakıt hariç) %4,7, yakıtlarda %16,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %5,1 azaldığı belirtildi.

İthalat birim değer endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,1 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde %2,3, ham maddelerde (yakıt hariç) %0,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %4 azalırken, yakıtlarda %1,8 arttığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %11,9 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde %4,2, yakıtlarda %65,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %11,4 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) %13,7 azaldığı bildirildi.

İthalat miktar endeksinin Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %24,9 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde %29,3, ham maddelerde (yakıt hariç) %20,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) %25,2 azalırken yakıtlarda %4,1 arttığı ifade edildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2018 yılı Ocak ayında 104,1 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddinin, 2,5 puan azalarak, 2019 yılı Ocak ayında 101,6 olduğu bildirildi.

Share
175 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.