logo

12 Ocak 2019

İkinci el araç alacaklar dikkat!

Nisan 2019’dan itibaren 2.el araç satışlarında yetkili ekspertiz raporunun da eklenmesi zorunlu olacak. 2.el araç satışlarında araçların kilometresini düşürme, hasar durumlarını gizleme gibi sorunlara karşı, satış evraklarının içinde artık ekspertiz merkezi raporu da bulunacak.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Nisan 2019’dan itibaren 2.el araç satışlarında yetkili ekspertiz raporunun da eklenmesi zorunlu olacak. 2.el araç satışlarında araçların kilometresini düşürme, hasar durumlarını gizleme gibi sorunlara karşı, satış evraklarının içinde artık ekspertiz merkezi raporu da bulunacak.

Geride bıraktığımız 2018 yılının şubat ayında çıkan bir yönetmeliğe göre, ekspertiz yapan firmalar için de düzenlemeler getirilmişti. Yönetmelikte yer alan düzenlemeye göre, 2.el araç satın alırken TSE standardına sahip işletmelerden ekspertiz raporu almak zorunlu olmuştu. Önümüzdeki Nisan ayında hayata geçirilecek bu yönetmelik ile 2.el araç satışları daha şeffaf ve daha güvenilir bir ortamda geçekleştirilecek.

2.el araç satışlarında ekspertiz merkezi raporunun da zorunlu olacak olması düzenlemesini değerlendiren 2.el Araç Satış Sorumlusu Çağrı Ünsal; “2.el araç satışlarında, araç satın almak isteyenler alacakları araçlarını eksperlere gösteriyorlar ama ok da güvenilir olmayan şekilde yapılan bu değerlendirmeler insanlara inandırıcı gelmiyor. Uygulamaya konulacak yeni düzenleme ile birlikte ekspertiz raporu şart olacak ve bu raporda TSE standardına sahip olan ekspertiz firmaları tarafından yapılacak.” ifadelerini kullandı.

Ekspertiz raporunun zorunlu olması ile 2.el araç satışlarının daha güvenilir bir ortamda yapılacağını belirten Ünsal; “2.el araç satışlarında insanlar, araç satın alırken tereddüt yaşayabiliyorlar. Araç hasarlı mı, boyası var mı ya da araçta herhangi bir sorunu var mı yok mu aracı satın alırken bunu bilmek istiyorlar. Ekspertiz raporunun zorunlu olacak olması ile birlikte insanlar artık yetkili bir eksperden alacakları raporla satın almak istedikleri araç hakkında bilgi sahibi olabilecekler.” şeklinde konuştu.

Share
149 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.