Adana Güney Haber

İstiridye mantarına büyük talep var

İstiridye mantarına büyük talep var
131 views
27 Ağustos 2021 - 2:13

İstiridye mantarının üretimi ve tüketimi artmaya başladı. İstiridye mantarının kilosu 25 TL’ye kadar düşerken, daha lezzetli ve daha zengin besin değerleri bulunan istiridye mantarına insanlar ilgi göstermeye başladı

FATİH ŞEVİK İstiridye mantarının üretimi ve tüketimi artmaya başladı. İstiridye mantarının kilosu 25 TL’ye kadar düşerken, daha lezzetli ve daha zengin besin değerleri bulunan istiridye mantarına insanlar ilgi göstermeye başladı

Kültür mantarından sonra ülkemizde istiridye mantarı da ilgi görmeye başladı. Hem üretimi hem de tüketimi artmaya başlayan istiridye mantarının fiyatı da son zamanlarda düşüşe geçti. 25 TL’ye kadar fiyatı ucuzlayan istiridye mantarı kırmızı et ile eş değer besin maddelerini içinde bulunduruyor.

İstiridye mantarına son dönemde vatandaşların büyük ilgi gösterdiklerini belirten Nuri Kaygısız; “İstiridye mantarı son yıllarda diğer mantar türleri arasında daha çok sevilmeye ve talep edilmeye başlandı. İstiridye mantarının hem görünüş şekli ile hem de yetiştirilme yöntemiyle kültür mantarından ayrılır. İstiridye mantarı insan sağlığı açısından oldukça önemli besin değerlerine sahip bir mantar türü. Birkaç yıla kadar fiyatı çok yüksek olduğu için pek çok insandan ilgi görmüyordu. Ancak şuanda artan talep ile birlikte üretimde arttı. Buna bağlı olarak da fiyatlar düşmeye başladı. Diğer mantar türlerinin yanı sıra istiridye mantarı da artık sevilen bir lezzet haline geldi ve vatandaşların büyük ilgisi ile talep görmeye devam ediyor.” dedi.

İstiridye mantar yetiştiriciliğinin artması ile birlikte artık tezgahlarda daha çok bu mantar türlerinden bulunacağını belirten Kaygısız; “İstiridye mantar yetiştiriciliği son zamanlarda insanların en karlı gördükleri alanlardan bir tanesi oluyor. Yetiştiricilik arttı çünkü bu mantar türüne talep gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında çok fazla oluyor. Lezzet olarak da harika bir mantar türü istiridye mantarları, yetiştiriciliğin bu kadar çok artması paralelinde artık tezgahlarda daha çok görmeye başlayacağız.” dedi.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -