Adana Güney Haber

İyiyürek: Gerçek enflasyona uyan zam istiyoruz

İyiyürek: Gerçek enflasyona uyan zam istiyoruz
9 views
05 Aralık 2018 - 0:44

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, 2019 Ocak ayında hayal ettikleri zam oranının düşük gerçekleşeceğinin endişesini yaşadıklarını belirterek,” Bu zam en azından yüzde 25 olması gerekir.” dedi.

ADANA(GÜNEY HABER) –  Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, 2019 Ocak ayında hayal ettikleri zam oranının düşük gerçekleşeceğinin endişesini yaşadıklarını belirterek,” Bu zam en azından yüzde 25 olması gerekir.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) Kasım 2018’de Tüfe artışını eksi yüzde 1.44 olarak açıklaması emekliler dünyasında hayal kırıklığı yarattı. 1.44’e tepki gösteren TÜED Adana Şube Başkanı İyiyürek, yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada büyük bir şaşkınlık içerisinde bulunduklarını ifade ederek, TUİK’in açıkladığı rakamlarla gerçek hayattaki rakamların birbiriyle örtüşmediğini, dolayısıyla yeni yılda verilecek zammın yüzde 10’un altında kalacağını ileri sürerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu konuda yardım istediklerini ve gereğinin de yapılacağına inandıklarını söyledi.

Milyonlarca emeklinin umutla Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek müjdeli bir haber beklediğini vurgulayan Başkan İyiyürek, şu ifadelere yer verdi:

“Şu bir gerçek ki, çarşı pazar el yakarken, enflasyonun TUİK tarafından düşük gösterilmesi bizlerde büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Emekli maaşlarına yapılacak olan zam, bu rapordan dolayı düşük olacaktır ve bu emeklileri derin bir üzüntüye  sevk edecektir. Çarşı pazarda gerçek enflasyon yüzde 26’nın üzerindedir. Ancak, TUİK’in enflasyon raporu ise eksi 1.44’dür.  Oysa bu rakam gerçeği tam olarak yansıtmamaktadır. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Ekim’de bin 912 liraydı, Kasım ayında ise bu rakam bin 942’ye yükseldi. Verilecek olan olası zam oranının yüzde 10’un altında kalacak olması, emeklileri açlık sınırının altında bir maaş almasına yol açacaktır. Çünkü, ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Kasım ayında ev eşyalarında yüzde 2.85, eğlence ve kültürde yüzde 2.08, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,96 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.70 düşüş gerçekleşmiştir. Düşme gösterilen gruplardaki maddelerin piyasaya tam olarak yansımadığı, hayat pahalılığının devam ettiği görülmektedir.

Bu nedenle emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranı, gerçek enflasyona uymalıdır ve bu rakam da en azından yüzde 25’dir. Bizler Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’dan bu oranda zam verdirmesini talep ediyoruz.”

 

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -